W czwartek, kanclerz Austrii Sebastian Kurz zaproponował premierowi Nikola Paszynianowi przeprowadzenie w Wiedniu rozmów między Azerbejdżanem i Armenią na temat Górskiego Karabachu.

Kanclerz Austrii Sebastian Kurz podczas czwartkowej rozmowy telefonicznej z premierem Armenii Nikola Paszynianem zaproponował przeprowadzenie rozmów w Wiedniu na najwyższym szczeblu armeńsko-azerbejdżańskim na temat Górskiego Karabachu.

„W dzisiejszej rozmowie telefonicznej z premierem Armenii Nikola Paszynianem wyraziłem nadzieję na pokojowe rozwiązanie i powtórzyłem naszą ofertę zorganizowania kolejnej rundy rozmów między obiema stronami. Austria zawsze była miejscem dialogu i nadal będziemy promować deeskalację i bezpośrednie rozmowy”- napisał w poście na Twitterze.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

Kurz przekazał również, że jest zaniepokojony trwającą eskalacją w Górskim Karabachu. „Nie ma militarnego rozwiązania tego konfliktu. Austria wzywa do zakończenia działań wojennych i wspiera negocjacje pod auspicjami współprzewodniczących Grupy Mińskiej OBWE” – dodał.

W 2019 r. Premier Armenii Nikol Paszynian i prezydent Azerbejdżanu Ilham Aliyev spotkali się w Wiedniu, aby omówić rozwiązanie konfliktu w Górskim Karabachu.

Przywódcy Stanów Zjednoczonych, Rosji i Francji, Władimir Putin, Donald Trump i Emmanuel Macron, wezwali Armenię i Azerbejdżan do wznowienia rozmów pokojowych.

„Wzywamy przywódców Armenii i Azerbejdżanu do niezwłocznego zobowiązania się do wznowienia merytorycznych negocjacji, w dobrej wierze i bez warunków wstępnych, pod auspicjami współprzewodniczących Grupy Mińskiej OBWE” – czytamy w oświadczeniu. Prezydenci wezwali do natychmiastowego zaprzestania działań wojennych w Górskim Karabachu. „Wzywamy do natychmiastowego zaprzestania działań wojennych między odpowiednimi siłami zbrojnymi”.

W swoim wspólnym oświadczeniu złożyli także kondolencje rodzinom osób zabitych w konflikcie w Górskim Karabachu. „Opłakujemy ofiary i składamy kondolencje rodzinom zabitych i rannych” – przekazali prezydenci.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Przemawiając w niedzielę 27 września po modlitwie Anioł Pański, Papież powiedział, że otrzymał niepokojące wieści o starciach na Kaukazie i że modli się o pokój. Wezwał przywódców do znalezienia rozwiązania „nie za pomocą siły i broni, ale poprzez dialog i negocjacje” oraz poprosił wszystkich chrześcijan, aby zgromadzili się z nim na modlitwie o pokój dla regionu.

Kresy.pl/Twitter

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz