Organizacja Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym (ODKB) skrytykowała ataki sił Azerbejdżanu na pogranicze Armenii i wyraził gotowość „powstrzymać agresora”.

Armenia jest, wraz z Białorusią, Kazachstanem, Kirgistanem, Rosją i Tadżykistanem członkiem ODKB. Erywań zdążył już wystąpić do tej organizacji wojskowej o podjęcie działań wobec ataku sił azerbejdżańskich na międzynarodowo uznane terytorium Armenii. Tuż przed południem Sekretariat ODKB poinformował na Twitterze, że w związku z wnioskiem tego państwa „Sekretariat Organizacji razem z Połączonym Sztabem zorganizował pracę na rzecz uruchomienia mechanizmów ODKB dla uregulowania sytuacji”.

 

„W nocy 13 września 2022 r. na granicy Armenii i Azerbejdżanu doszło do starć z użyciem broni ciężkiej i dronów. W rezultacie są zabici i ranni. Uważamy, że użycie siły jest niedopuszczalne. Do uregulowania sprzeczności należy stosować wyłącznie metody i porozumienia polityczne i dyplomatyczne, zapisane w oświadczeniach przywódców Azerbejdżanu, Armenii i Rosji z dnia 09 listopada 2020 roku, 11 stycznia i 26 listopada 2021 roku” – portal News.am zacytował inną część szerszego oświadczenia Sekretariatu ODKB.

Sekretariat napisał także – „Wysoko oceniamy wysiłki mediacyjne Federacji Rosyjskiej w sprawie zawieszenia broni na linii kontaktu od godziny 09:00 13 września br.”. Jednak z wielu relacji wynika, że wbrew rosyjskiej propozycji rozejmowej przyjętej wstępnie przez obie strony ostrzały ze strony sił Azerbejdżanu były kontynuowane przez cały dzień. Liczne źródła ormiańskie twierdzą, że ataki obejmują także zabudowania cywilne.

News.am podaje również, że z inicjatywy strony ormiańskiej pod przewodnictwem Stałego i Pełnomocnego Przedstawiciela Republiki Armenii przy ODKB Wiktora Bijagowa odbyło się nadzwyczajne posiedzenie Stałej Rady OUBZ, w którym wziął udział zastępca sekretarza generalnego ODKB Walerij Siemerykow oraz szef Połączonego Sztabu Organizacji generał Anatolij Sidorow. Poinformowała o tym służba prasowa armeńskiego MSZ.

Podczas spotkania przedstawiciel Armenii poinformował członków Rady Stałej, że po północy 13 września siły zbrojne Azerbejdżanu, „rażąco łamiąc prawo międzynarodowe i reżim zawieszenia broni, przeprowadziły prowokacyjne i agresywne działania przeciwko suwerennemu terytorium Republiki Armenii na niektórych obszarach pogranicza, podejmując próby przesunięcia pozycji. Siły Zbrojne Republiki Armenii zostały postawione w stan wysokiego poziomu gotowości bojowej i zaczęły chronić swoje obszary odpowiedzialności”. „Działania Sił Zbrojnych Azerbejdżanu są rażącym naruszeniem integralności terytorialnej i suwerenności Republiki Armenii, członka ODKB, a sama obecna sytuacja może przerodzić się w poważny konflikt zbrojny” – zacytował portal.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Wiktor Bijagow stwierdził, że Armenia, zwracając się do swoich sojuszników ODKB, oczekuje od nich skutecznych działań zbiorowych w interesie zapewnienia bezpieczeństwa, integralności terytorialnej i suwerenności Republiki Armenii w ramach Karty ODKB. Wyraził przekonanie, że mechanizmy ODKB są w stanie powstrzymać agresora.

ODKB to organizacja powstała w 2002 r. na podstawie traktatu podpisanego jeszcze w 1992 r. W skład organizacji wchodzą oprócz Kazachstanu Rosja, Białoruś, Armenia, Tadżykistan i Kirgistan. W przeszłości należały do niej Azerbejdżan, Gruzja i Uzbekistan, które jednak opuściły szeregi organizacji. Organizacja ma za zadanie zapobiegać konfliktom zbrojnym między jej członkami oraz gwarantować sojuszniczą solidarność dla zagrożenia dla któregokolwiek członka ze strony państwa trzeciego.

Jedyny jak do tej pory przypadek wykorzystania organizacji miał jednak miejsce wobec destabilizacji wewnętrznej. W styczniu 2022 roku Organizacja Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym zaakceptowała wniosek prezydenta Kazachstanu o wsparcie operacyjne. Całe siły państw Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym wprowadzone do Kazachstanu oficjalnie liczyły 2.030 żołnierzy i 250 jednostek sprzętu. Wycofały się one po kilku dniach operacji.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

W nocy z poniedziałku na wtorek siły Azerbejdżanu rozpoczęły zmasowany ostrzał pogranicza Armenii na wysokości spornego regionu Górskiego Karabachu, o czym napisaliśmy na naszym portalu.

news.am/kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz