W nocy z poniedziałku na wtorek miało dojść do intensywnego ostrzału pozycji Ormian na pograniczu z Azerbejdżanem.
Azerbejdżan dokonuje ostrzałów w różnych kierunkach w pobliżu granic Armenii, a także jej terytorium w szczególności w obszarach pod [miejscowościami] Wardenis, Goris, Kapan i Jermuk, podał portal News.am. Przytacza on relację mieszkańca Gorisu mówiące o słyszalnych wystrzałach artylerii. Azerbejdżanie mieli też uruchomić swoje drony, jak twierdzi Ministerstwo Obrony Armenii.
Na portalach społecznościowych zamieszczane są nagrania mające przedstawiać azerbejdżański atak na pozycje Ormian. Ostrzeliwane są rejony położone przy pogranicza z regionem Górskiego Karabachu, którego dwie trzecie nadal kontrolowane jest przez Ormian osłanianych przez rosyjskie siły pokojowe. Pociski spadają na uznane międzynarodowo terytorium Armenii.
Heavy artillery fire reported along the border between Azerbaijan and Armenia. pic.twitter.com/mID2Gpc6zl
— Moshe Schwartz (@YWNReporter) September 12, 2022
Ministerstwo Obrony Azerbejdżanu oskarżyło siły zbrojne Armenii o “masową dywersję” jakiej miały się one dopuścić się na tych terenach, podał portal Trend.az. Zadeklarowało ono przy tym, że podległe mu siły “nie wykonując uderzeń w infrastrukturę cywilną”.
Heavy artillery fire being reported from Azerbaijan towards Armenia. pic.twitter.com/q3uNO4mJHi
— Moshe Schwartz (@YWNReporter) September 12, 2022
Ormianie i Azerbejdżanie są skonfliktowani od ponad wieku. Po walkach w czasie krótkotrwałej niepodległości ich państw w latach 1918-1920, konflikt rozgorzał na nowo o region Górskiego Karbachu – zamieszkany przez Ormian, ale przyporządkowany przez władze radzieckiego do Azerskiej SRR. Pod koniec lat 80 XX wieku Ormianie podjęli działania secesyjne. W latach 1990-1994 w krwawej wojnie Ormianie, przy wsparciu władz Armenii obronili swoją niezależność od Baku, jednak państwowość Republiki Górskiego Karabachu nie jest uznawana przez żadne państwo na świecie. Przez lata na granicy między obszarami kontrolowanymi przez tę republikę i władze w Baku trwał konflikt zbrojny niskiej intensywności.
Czytaj także: Etniczna mina pod Związkiem Radzieckim – źródła wojny w Górskim Karabachu
Górski Karabach utrzymuje ścisłe związki z Armenią, która wspiera go politycznie, militarnie i ekonomicznie. Były prezydent i premier Armenii Serż Sarkisjan wywodzi się Górskiego Karabachu, w czasie wojny o jego niezależność, w latach 1992-1993 był ministrem obrony nieuznawanej republiki. Podobną drogę przeszedł inny przywódca Górskiego Karabachu Robert Koczarjan, który był prezydentem Armenii przed Sarkisjanem, a obecnie jest jednym z liderów opozycji przeciwko premierowi Armenii Nikołowi Paszynianowi.
27 września 2020 konflikt karabaski ponownie eskalował do postaci pełnowymiarowej wojny. Azerbejdżan rozbił w niej obronę Ormian. Interwencja Rosji sprawiła, że w nocy z 9 na 10 listopada 2020 roku Armenia przy mediacji zawarła porozumienie rozejmowe z Azerbejdżanem, które jest gwarantowane przez Moskwę. Zawiera ono decyzje niekorzystne dla Ormian w Górskim Karabachu. Wszystkie rejony wokół regionu, które Ormianie kontrolowali od początku lat 90 przeszły pod kontrolę Baku, tak jak i około jednej trzeciej nieuznawanej Republiki Górskiego Karabachu z miastem Szuszą. Pozostała w rękach Ormian część Górskiego Karabachu została przekazana pod kontrolę rosyjskich sił rozjemczych. Armenia zobowiązała się przy tym zapewnić Azerbejdżanowi niezakłóconą komunikację przez swoje terytorium z jego eksklawą – Nachiczewańską Republiką Autonomiczną.
Premier Armenii Nikoł Paszynian prowadzi pojednawczą politykę wobec Baku, dąży również do normalizacji relacji z czołowym sprzymierzeńcem Azerbejdżanu – Turcją. Taka ugodowa polityka premiera Armenii wobec wieloletnich wrogów wywołała w wiosną tego roku falę protestów społecznych.
Zostaw odpowiedź
Chcesz przyłączyć się do dyskusji?Nie krępuj się!