Ministerstwo Spraw Zagranicznych Armenii oskarżyło władze Azerbejdżanu o organizowanie brutalnych ataków na przedstawicieli ormiańskiej diaspory i misje dyplomatyczne Armenii za granicą – poinformowała w sobotę agencja prasowa Tass.

Jak poinformował w sobotę Tass, MSZ Armenii oskarżyło azerskie władze o organizowanie ataków na przedstawicieli mniejszości ormiańskiej, a także na dyplomatyczne misje za granicą.

Zobacz też: Siły zbrojne Armenii zestrzeliły azerbejdżańskiego drona [+VIDEO]

„Ostatnio odnotowano przypadki i próby brutalnych ataków na obywateli Armenii i członków społeczności ormiańskich w różnych krajach na całym świecie” – podało ministerstwo w wydanym w piątek oświadczeniu. Podkreśla również „przypadki utrudniania pracy służb dyplomatycznych Armenii i społeczności ormiańskich za granicą oraz umyślnego niszczenia ich własności osobistej i rządowej”. MSZ oskarżyło „azerskie struktury państwowe” o organizowanie ataków. „Zdecydowanie potępiamy praktyki podsycania starć międzypaństwowych w różnych krajach” – podkreśliło ministerstwo.

Napięcia wzrosły na granicy azerbejdżańsko-armeńskiej 12 lipca, kiedy Ministerstwo Obrony Azerbejdżanu poinformowało, że armeńskie jednostki wojskowe próbowały zaatakować pozycje Azerbejdżanu na odcinku Tovuz przy użyciu systemów artyleryjskich. Baku poinformowało, że dwunastu żołnierzy armii Azerbejdżanu, zginęło podczas trzech dni bitew. Armenia z kolei podała, że ​​w działaniach wojennych zginęło pięciu żołnierzy, a dziewięciu zostało rannych. Obie strony zwracają uwagę, że od 17 lipca sytuacja wzdłuż granicy jest stosunkowo spokojna.

Zobacz też: Ambasador Ukrainy wezwany do armeńskiego MSZ. W tle konflikt Armenii z Azerbejdżanem

Konflikt między Armenią a Azerbejdżanem dotyczący regionu Górskiego Karabachu, spornego terytorium, które było częścią Azerbejdżanu przed rozpadem Związku Radzieckiego, ale zamieszkiwanym głównie przez etnicznych Ormian, wybuchł w lutym 1988 r. Napięcia powstały po utworzeniu Autonomii Górskiego Karabachu. Region ogłosił wycofanie się z Azerbejdżańskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej. W latach 1992-1994, po utracie kontroli przez Azerbejdżan, napięcia urosły i eksplodowały na dużą skalę w celu przejęcia kontroli nad enklawą i siedmioma terytoriami przyległymi do niej. Rozmowy w sprawie porozumienia w Górskim Karabachu toczą się od 1992 roku w ramach Grupy Mińskiej OBWE, na czele której stoją jej trzej współprzewodniczący – Rosja, Francja i Stany Zjednoczone.

Według RIA Nowosti w armeńskich mediach i sieciach społecznościowych pojawiły się propozycje, by Erywań zaatakował mingeczaurski zbiornik wodny w Azerbejdżanie. Zareagował na nie szef służby prasowej ministerstwa obrony Azerbejdżanu pułkownik Wagif Dargahli. Według niego Azerbejdżan dysponuje nowoczesnymi środkami obrony powietrznej zdolnymi do obronienia strategicznych obiektów w kraju.

Kresy.pl/Tass

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz