Turecki klub Fenerbahce został ukarany grzywną w wysokości pięćdziesięciu tysięcy euro za skandowanie „Władimir Putin” podczas przegranego meczu z Dynamem Kijów.

Związek Europejskich Związków Piłki Nożnej ukarał w piątek turecki klub Fenerbahce za niewłaściwe zachowanie kibiców w meczu eliminacyjnym Ligi Mistrzów z Dynamem Kijów.

UEFA zdecydowała się nałożyć na Fenerbahce karę w wysokości 50 000 euro „za rzucanie przedmiotami i wykrzykiwanie prowokacyjnego przesłania o charakterze ofensywnym, czyli zakazanych przyśpiewek”.

Klub został również ukarany częściowym zamknięciem trybun, ale na razie warunkowo – w zawieszeniu na dwa lata.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

1883 PLN    (8.55%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Jak podawaliśmy, okrzyki „Władimir Putin” rozbrzmiały na stadionie wkrótce po tym, jak gracz Dynama Witalij Bujalski zdobył bramkę. Jak podaje ESPN, skandowanie przez kibiców słów „Władimir Putin!” było odpowiedzią na zachowanie Bujalskiego po strzeleniu gola. Piłkarz Dynama faktycznie wykonywał gesty w stronę publiczności i został za to ukarany przez sędziego żółtą kartką.

Sam mecz ostatecznie zakończył się zwycięstwem Dynama Kijów 2:1, które przeszło do kolejnej rundy eliminacji. W pierwszym meczu, który z powodu toczącej się na Ukrainie wojny był rozgrywany w Łodzi, padł wynik 0:0.

Fenerbahçe opublikowało oświadczenie, w którym tłumaczy, że krzyki z części trybun podczas meczu z Dynamem Kijów w Stambule w ramach 2. rundy kwalifikacyjnej Ligi Mistrzów UEFA w żaden sposób nie odzwierciedlają oficjalnej pozycji klubu

„Jeśli chodzi o okrzyki, które dochodziły z części trybun podczas meczu Dynama Kijów na naszym boisku w ramach II rundy kwalifikacyjnej Ligi Mistrzów UEFA po golu przeciwnika, w żaden sposób nie odzwierciedlają oficjalnej pozycji naszego klubu” – czytamy w oświadczeniu.

„Po raz kolejny chcemy powtórzyć przesłanie, które wcześniej rozpowszechnialiśmy na wszystkich naszych oficjalnych kanałach: „Wojna to nie odwaga, to tchórzostwo!”.

Jednym z najbardziej przekonujących przykładów wrażliwości w Fenerbahçe był mecz towarzyski rozegrany z Szachtarem Donieck na boisku tureckiego klubu w kwietniu pod hasłem „Piłka nożna dla pokoju” w celu zwrócenia uwagi na pokój na Ukrainie oraz uczynienia materialnej pomocy – przekonują władze klubu.

„Przez pewien czas gościliśmy w naszym kraju Szachtar Donieck i wspieraliśmy ich na wszelkie możliwe sposoby. Nasza pozycja jako klubu sportowego „Fenerbahce” pozostała niezmieniona i znana opinii publicznej od pierwszego dnia procesu… Bez względu na przyczynę, my, jako klub sportowy, nie zgadzamy się z reakcją, która pojawiła się na niektórych naszych trybunach” – czytamy w oświadczeniu.

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz