Ławrow: Jesteśmy gotowi na rozmowę o wymianie więźniów z USA

Rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow zasygnalizował w piątek, że Rosja chce negocjować wymianę więźniów z USA – podał portal Politico.

Jak poinformował portal Politico, rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow zasygnalizował w piątek, że Rosja chce negocjować wymianę więźniów z USA.

Ta uwaga pojawia się dzień po tym, jak rosyjski sąd skazał amerykańską zawodową koszykarkę Brittney Griner na dziewięć lat więzienia pod zarzutem przemytu narkotyków za przewożenie oleju z konopi indyjskich, wyrok ten prezydent USA Joe Biden skomentował jako „nie do przyjęcia”.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

1883 PLN    (8.55%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Podczas piątkowej wizyty w Kambodży Ławrow powiedział „jesteśmy gotowi do dyskusji na ten temat”. Dodał, że rozmowy o wymianie więźniów powinny odbywać się w specjalnym kanale dyplomatycznym, który, jak powiedział, został wcześniej uzgodniony przez Bidena i prezydenta Rosji Władimira Putina.

Biden zapowiedział w czwartek, że będzie pracował „niestrudzenie”, aby sprowadzić do domu zarówno Grinea, jak i Paula Whelana, byłego żołnierza piechoty morskiej, który wcześniej został skazany na 16 lat rosyjskiego więzienia za szpiegostwo.

Sekretarz stanu USA Antony Blinken powiedział, że Griner i Whelan zostali „niesłusznie zatrzymani” i nazwał powrót obywateli USA priorytetem. Blinken rozmawiał z Ławrowem w zeszłym tygodniu, aby domagać się ich uwolnienia.

Biały Dom powiedział, że złożył „znaczną ofertę”, o której CNN donosił, że zawiera rosyjskiego handlarza bronią odsiadującego wyrok 25 lat więzienia w USA, ale także Rosjanina Wadima Krasikowa, który został skazany na dożywocie w Niemczech.

Podczas briefingu prasowego w Białym Domu w czwartek rzecznik prezydenta powiedział, że Moskwa „powinna zaakceptować to kilka tygodni temu, kiedy po raz pierwszy to zrobiliśmy”, nie omawiając szczegółów potencjalnej oferty zamiany więźniów.

Griner przebywa w rosyjskim areszcie od ponad pięciu miesięcy, po tym jak została aresztowana na moskiewskim lotnisku Szeremietiewo, kiedy siły bezpieczeństwa znalazły w jej bagażu olej z konopi indyjskich. Griner przyznała się do winy, ale jej prawnik powiedział, że olejek został przepisany przez jej lekarza jako środek przeciwbólowy.

Kresy.pl/Politico

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz