Drugi Polak w historii poleci w kosmos. Przedstawiono kandydata

Polski astronauta weźmie udział w misji na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej – oświadczył w środę minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. Jak dodał, będzie zajmował się testowaniem zaawansowanych technologii polskich przedsiębiorców, realizował eksperymenty. Minister poinformował, kto będzie polskim kandydatem.

Minister rozwoju i technologii Waldemar Buda poinformował o sprawie w środę. “Mamy już pewność i gwarancję, że drugi w historii polski astronauta będzie uczestniczył w misji kosmicznej na orbitę. To jest niesamowita historia, która pisze się na naszych oczach. Mamy kandydata, ale jego udział w misji musi jeszcze zostać zatwierdzony przez Europejską Agencję Kosmiczną oraz naszych amerykańskich partnerów” – oświadczył, cytowany przez portal Business Insider.

Minister poinformował, że Polska przedstawi do udziału w misji kandydaturę Sławosza Uznańskiego. Kandydatura Uznańskiego musi być jeszcze zatwierdzona przez odpowiednie gremia.

Wyraził opinię, że współpraca z ESA i Axiom Space “to ważny krok w rozwoju zarówno polskiego sektora kosmicznego, jak i nauki”.

“Polski astronauta na ISS będzie miał okazję przetestować najbardziej zaawansowane polskie technologie. Dla naszych firm to wyjątkowa okazja do zdobycia unikatowego doświadczenia, które będzie potwierdzeniem wysokiej jakości polskich produktów” – podkreślił.

Jak poinformowało Ministerstwo Rozwoju i Technologii, Axiom Space, we współpracy z ESA, będzie zarządzać wszystkimi aspektami wymaganymi do przygotowania i zakończenia misji. Chodzi o dostęp do obiektów szkoleniowych i instruktorów, certyfikację sprzętu i bezpieczeństwa, zarządzanie na orbicie oraz wsparcie po misji.

Przeczytaj: Polska Agencja Kosmiczna: Prowadzimy z NASA rozmowy w kwestii współpracy w realizacji misji kosmicznych

Wskazano, że polski astronauta wybrany do misji “skupi się na eksperymentach technologicznych”.

“Poza testami polskiej technologii na niskiej orbicie Ziemi, ważny jest dla nas również aspekt edukacyjny. Mamy nadzieję, że lekcje transmitowane z ISS poprowadzone przez polskiego astronautę dotrą do tysięcy uczniów i przełożą się na duże zainteresowanie tematyką kosmosu wśród młodych Polaków” – oświadczyła z kolei wiceminister rozwoju i technologii Kamila Król.

Zobacz: Nie żyje Mirosław Hermaszewski – jedyny Polak, który był w kosmosie

W opisywanej sprawie głos zabrał także prezes i dyrektor generalny Axiom Space Michael Suffredini. Jak podkreślił, współpraca jego firmy z Polską i ESA ma na celu “zbudowanie kompleksowego planu misji, która będzie realizowała priorytety zarówno krajowe, jak i Agencji”.

MRiT przypomina, że w 2023 r. Polska zwiększyła składkę finansową do ESA o 295 mln euro. Polskie firmy z sektora kosmicznego mogą zgłaszać koncepcje eksperymentów do przeprowadzenia na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Zobacz także: Polski sektor kosmiczny: [Raport NIK]: Poczyniono postępy, lecz widać problemy z legislacją i planowaniem

businessinsider.com.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply