Rosjanie wystrzelili satelitę wojskowego

Rakieta Sojuz-2.1w zabarała na orbitę satlitę “w interesach Ministerstwa Obrony” podali Rosjanie. Może być to próba organizacji systemu świadomości sytuacyjnej na polach bitew Ukrainy.

O wystrzeleniu sputnika poinformowało dziennikarzy samo rosyjskie Ministerstwo Obrony, podała w czwartek rano agencja informacyjna Interfax. “W wyznaczonym czasie urządzenie kosmiczne zostało wystrzelone na docelową orbitę i wprowadzone na służbę. Ustanowiono i utrzymuje się stabilne połączenie telemetryczne z aparatem kosmicznym” – zacytowałą agencja.

Jak podano w resorcie, systemy pokładowe satelity działają normalnie. Nadano mu numer seryjny Cosmos-2568.

Specjaliści wprowadzili informacje o satelicie do Głównego Katalogu Obiektów Kosmicznych rosyjskiego systemu kontroli kosmosu i zaczęli analizować i przetwarzać informacje o nim.

Rakieta Sojuz-2.1w, jaka wyniosła satelitę została wystrzelona z kosmodromu Plesieck 29 marca o godzinie 22:57 czasu moskiewskiego. Departament podkreślił, że start i dotarcie rakiety na obliczoną orbitę odbyły się w normalnym trybie.

Według ekspertów, jednym z głównych przyczyn przewag ukrańskich sił zbrojnych w jej zwycięstwach nad Rosjanami jest lepsze rozpoznanie pola bitwy. Zapewniają je Ukraińcom Amerykanie, którzy na bieżąco zapewniają im dane ze swojego systemu zwiadu satelitarnego.

Tylko w ciągu listopada Rosjanie wystrzelili na orbitę dwa sputniki.

interfax.ru/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply