Z kosmodromu w obwodzie archangielskim wystartowała w poniedziałek rakieta, która ma wynieść satelitę wojskowego.

Z kosmodromu Plesieck w obwodzie archangielskim wystartowała rakieta nośna średniej klasy Sojuz-2.1B, podał ukraiński portal Korrespodent.net. Powołując się na rosyjskie źródła wojskowe portal twierdzi, że rakieta zabrała satelitę, który ma służyć celom militarnym. Portal nie konkretyzował jakie typu satelita została wystrzelona. Nie wiadomo również, czy misja rakiety okazała się skuteczna.

Korrespondent.net wylicza, że to już drugi satelita wystrzelony w tym miesiącu. 2 listopada Rosjanie informowali o wystrzeleniu rakiety tego samego typu Sojuz-2.1B, także z Plesiecka. Wówczas misja również była realizowana na zlecenie Ministerstwa Obrony Rosji.

Korrespondent.net ocenia, że Rosja rozbudowuje konstelację satelitów wojskowych na orbicie kosmicznej. Rosja dysponuje już grupą takich satelitów, ale na polach walk wojny na Ukrainie dał się zauważyć wyraźny dystans, jaki dzieli rosyjski zwiad satelitarny i łączność, od zwiadu satelitarnego zapewnianego Ukraińcom przez Amerykanów.

W dodatku rosyjska armia korzysta z rodzimego systemu geolokalizacji Glonass, który musi opierać się o własne satelity.

Ukraińcy korzystają również z systemu internetu satelitarnego Starlink, który zapewnił im amerykański multimiliarder Elon Musk, na co znaczną część finansowania wyłożyły władze USA i Polski.

korrespondent.net/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply