Moskwa oskarżyła norweskie władze o prześladowanie obywateli Rosji z powodów etnicznych – do rosyjskiego MSZ został wezwany ambasador Norwegii Robert Kvile.

Jak przekazała rosyjska, państwowa agencja prasowa Tass, Moskwa wzywa władze norweskie władze do zaprzestania prześladowań obywateli Rosji z powodów etnicznych.

„Wezwaliśmy norweskie władze do zaprzestania takich rusofobicznych działań i prześladowań obywateli rosyjskich ze względu na narodowość” – zaznaczyło rosyjskie ministerstwo spraw zagranicznych.

Ambasador Norwegii w Moskwie Robert Kvile został w poniedziałek wezwany do rosyjskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych w związku z zatrzymaniami i procesami obywateli Rosji pod zarzutem nielegalnego użycia bezzałogowych statków powietrznych.

„W związku z zatrzymaniami i procesami w ostatnich miesiącach przeciwko obywatelom Rosji pod zarzutem rzekomego nielegalnego użycia dronów ambasador Królestwa Norwegii Robert Kvile został wezwany 28 listopada do MSZ Rosji. Powiedziano mu, że takie praktyki są niedopuszczalne” — napisano w komunikacie rosyjskiego MSZ.

„Zwrócono uwagę, że wyroki wobec Rosjan są motywowane politycznie i nie mają nic wspólnego z zasadami sprawiedliwego i bezstronnego wymiaru sprawiedliwości” – dodał resort.

Moskwa wezwała także Oslo do zaprzestania prześladowań Rosjan z powodów etnicznych. „Wezwaliśmy norweskie władze do zaprzestania takich rusofobicznych działań i prześladowań obywateli rosyjskich ze względu na ich pochodzenie etniczne” – podkreślił MSZ.

Przypomnijmy, że od kilku miesięcy na norweskim szelfie kontynentalnym zaobserwowano zwiększoną aktywność nieznanego pochodzenia dronów. „Zagrożenie dla norweskich instalacji naftowych i gazowych nigdy nie było większe niż obecnie” – uważa Stale Ulriksen wykładowca z norweskiej Akademii Marynarki Wojennej.

Amund Revheim z policji regionu południowo-zachodniej Norwegii potwierdził „Nettavisen”, że „od kilku miesięcy pojawiają się informacje o wielu obserwacjach dokonanych na różnych polach naftowych”. „Prawdopodobnie mamy do czynienia z dronami sterowanymi ze statków” – podkreślił.

Kresy.pl/Tass

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz