Ponad połowę z 20 tys. terminali Starlink wykorzystywanych przez Ukrainę kupiła Polska – przekazał pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa Janusz Cieszyński.

Starlinki pozwalają ukraińskiej armii na korzystanie z internetu satelitarnego, co jest kluczowe m.in. przy obsłudze dronów w regionach, gdzie ma innych bezpiecznych sieci. Każdy terminal łączy się z jednym z satelitów firmy Elona Muska, SpaceX.

SpaceX w korespondencji z Pentagonem potwierdził, że ok. 85 proc. z 20 tys. terminali przekazanych Ukrainie zostało w całości lub częściowo sfinansowanych ze źródeł zewnętrznych, w tym przez rządy USA, Wielkiej Brytanii i Polski.

Kraje te zapłaciły również za około 30 proc. łączności internetowej. SpaceX płacić ma za ok. 70 proc. usług świadczonych na Ukrainie – na większość terminali podpisano umowę jedynie na opcję usługi za 500 dol. miesięcznie, a firma Muska zapewnia jednak wszystkim najlepszą możliwą opcję wartą 4,5 tys. dol. miesięcznie. Same terminale kosztują 1,5 tys. i 2,5 tys. dol.

Pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa Janusz Cieszyński przekazał Bloombergowi, że Polska kupiła 11,7 tys. terminali Starlink dla Ukrainy, w tym 5 tys. nabył państwowy koncern PKN Orlen SA.

Na mocy porozumień między SpaceX, Orlenem oraz polskim rządem to SpaceX pokrywa koszty działania 5 tysięcy jednostek kupionych przez rodzimą spółkę paliwową. Jednak abonament za pozostałe 6,7 tysięcy terminali płaci już rząd. Przy cenie wynoszącej 500 dolarów od terminala, daje to około 3,4 miliona dolarów, czyli ponad 17 milionów złotych – taką kwotę otrzymuje miesięcznie SpaceX od polskiego rządu.

Niedawno Michał Dworczyk poinformował, że kolejne 150 Starlinków zostało przekazanych przez Polskę Ukrainie.

W lipcu Ukraińcy przekazali, że w wyniku walk niszczonych jest około 500 terminali miesięcznie i zwrócili się o 6,2 tys. dodatkowych terminali oraz 500 miesięcznie w celu wyrównania strat. SpaceX zwrócił się do Pentagonu o uwzględnienie wniosku Ukrainy, a także pokrycie bieżących kosztów obsługi, w sumie 124 mln dol. na pozostałą część 2022 r. Całkowity koszt wynosiłby niemal 380 mln dol. za cały rok.

CZYTAJ TAKŻE: FT: Ukraińscy żołnierze mają problem z systemami Starlink. Musk komentuje

Jak informowaliśmy, 3 października współwłaściciel Tesli i prezes SpaceX wyraził swój pogląd na temat możliwego pokojowego zakończenia wojny rosyjsko-ukraińskiej na Twitterze. „Pokój Ukraina-Rosja: Ponowne wybory w anektowanych [przez Rosję] regionach [Ukrainy] pod nadzorem ONZ. Rosja odchodzi, jeśli taka jest wola ludu. Krym formalną częścią Rosji, jaką był od 1783 (przed błędem Chruszczowa). Zapewnione zaopatrzenie Krymu w wodę. Ukraina pozostaje neutralna” – napisał w poniedziałek na Twitterze Musk. W kolejnym wpisie uznał, że to prawdopodobny scenariusz zakończenia wojny rosyjsko-ukraińskiej, „pytanie tylko, jak wielu ludzi zginie do tej pory”. Dodał w tym wątku jeszcze jeden tweet: „Warto też odnotować, że możliwym, choć nieprawdopodobnym wynikiem tego konfliktu może być wojna nuklearna”.

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz