Orlen przekazał Ukrainie swoje Starlinki

Zakupione przez PKN Orlen Starlinki dotarły do miejsca docelowego na Ukrainie – poinformował w piątek prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. Starlink to telekomunikacyjne satelity przeznaczone do dostarczania internetu. Są budowane przez firmę Space X. Działają na niskich orbitach – około 55o km.

Wspieramy Ukrainę i jej obywateli! Zakupione przez nas #Starlink.i dotarły do miejsca docelowego i już pomagają Ukrainie utrzymywać nieprzerwany kontakt ze światem. Podziękowania dla @elonmusk za ekspresową realizację tego zamówienia – napisał Obajtek na Twitterze. „To było trudne, ale bardzo ważne zadanie. Udało nam się w ekspresowym tempie przekazać Ukrainie dużą partię #Starlink.ów, które umożliwią jej kontakt ze światem. Wspieramy naszych sąsiadów i pozostajemy solidarni z Ukrainą i jej obywatelami” – dodał. 

Zobacz także: Morawiecki wezwał KE, by zablokowała handel z Rosją

Wicepremier i minister transformacji cyfrowej Ukrainy Mychajło Fedorow potwierdził dotarcie urządzeń. Podziękował Elonowu Muskowi, polskiemu rządowi oraz spółce Orlen.

„Nowa partia stacji Starlink! Podczas gdy Rosja blokuje dostęp do internetu, Ukraina coraz bardziej otwiera się na cały świat. Ukraina to prawda. Prawda zawsze zwycięża. Podziękowania dla @elonmusk, rządu Polski i Orlenu” – napisał Fedorow na Twitterze.

Starlink to system telekomunikacyjny opierający się na małych satelitach. Są umieszczane przez firmę SpaceX, której właścicielem jest Elon Musk, na niskiej orbicie o wysokości około 550 km. Służą zapewnieniu bardzo szybkiego internetu w każdym miejscu na Ziemi.

Zobacz także: Niemcy przekazały Ukrainie tylko małą część rakiet przeciwlotniczych Strieła

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz