Rosja może zaatakować zachodnie systemy łączności – uważa dowódca brytyjskich sił zbrojnych admirał Tony Radakin. Chodzi zarówno o systemy w przestrzeni kosmicznej, jak i na dnie oceanów.

Dowódca brytyjskich sił zbrojnych admirał Tony Radakin przypomniał w wywiadzie opublikowanym w sobotnim wydaniu dziennika „Daily Telegraph”, że w ubiegłym roku Rosja zestrzeliła obiekt w przestrzeni kosmicznej. „Rosja ma możliwości nuklearne, Rosja ma możliwości podwodne” – wskazał.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

950 PLN    (4.31%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Radakin wstrzymał się z przypisaniem Rosji winy za spowodowanie eksplozji gazociągu Nord Stream, ponieważ jeszcze trwa śledztwo. „Rosja ma możliwość [spowodowania] zakłóceń na innych obszarach oprócz tego, co robi na Ukrainie, co robi z energią i co robi w tych bitwach dyplomatycznych i informacyjnych” – ostrzegł.

Zadeklarował, że atak na krytyczną infrastrukturę narodową, czy to podwodne kable – którymi jest przesyłane ponad 95 proc. światowej informacji – czy w przestrzeni kosmicznej, wywołałby zdecydowaną odpowiedź państw NATO.

„Powinniśmy wykazywać się determinacją. Czasami możemy mieć do czynienia z pewnymi krótkoterminowymi naciskami, ale zamierzamy przezwyciężyć presję, którą Rosja próbuje narzucić na nasze życie” – powiedział admirał Tony Radakin.

Zobacz także: ISW: Nuklearne groźby Putina nie będą skuteczne

Wyraził opinię, że Rosja nie chce wojny nuklearnej, a groźby Władimria Putina to jedynie retoryka. „Rosja nie chce wojny z NATO. Rosja nie chce wzmagać międzynarodowej determinacji w jeszcze większym stopniu, niż ma to miejsce [obecnie], bo to tworzy jeszcze większe problemy dla Rosji tu i teraz” – wskazał.

„Kraje dostosowują swoją politykę energetyczną tak, że kupują mniej energii z Rosji w tym roku i będą dążyć do tego, aby odzwyczaić się od rosyjskiej energii w przyszłych latach. To ważne, ponieważ front bitwy znajduje się nie tylko na fizycznym terytorium na Ukrainie” – dodał.

Zobacz także: Politico: Kongres USA podzielony w sprawie wniosku Ukrainy o wejście do NATO

telegraph.co.uk / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz