Chińscy kosmonauci przygotowują się do obsadzenia stacji kosmicznej

W czwartek wyleci na orbitę pierwsza załoga kosmonautów mająca obsadzić pierwszą chińską stację kosmiczną.

Załogowy statek kosmiczny Shenzhou-12 wystartuje z Chin w czwartek o godz. 9.22 czasu lokalnego, by zabrać trzech kosmonautów na stację Tianhe. Pierwsza chińska stacja kosmiczna orbitująca wokół Ziemi nie jest jeszcze ukończona, ale jej pierwszy segment może już zostać obsadzony przez trzyosobową załogę. Jej pierwszymi lokatorami zostaną Nie Haisheng, Liu Boming i Tang Hongbo, podał portal dziennika „Global Times”.

57-letni Nie Haisheng wyleci w przestrzeń okołoziemską po raz trzeci. Pierwszy lot kosmiczny odbył jeszcze w październiku 2005 r. 55-letni Liu Boming wyleci w kosmos po raz drugi, natomiast dla 46-letniego Tang Hongbo będzie to kosmiczny debiut.

Kosmonauci zabiorą ze sobą zaopatrzenie i materiały niezbędne do przeprowadzenia zaplanowanych na stacji kosmicznej prac. Trójka pierwszych lokatorów Tianhe spędzi na niej 90 dni. W trakcie swojego pobytu będą prowadzić prace konstrukcyjne. Po raz pierwszy chińscy kosmonauci spędzą w ramach takich prac długie okresy czasu na otwartej przestrzeni okołoziemskiej. W swojej pracy będą wykorzystywać robota chińskiej produkcji Ji Qiming.

Pierwszy segment stacji kosmicznej Tianhe został wyniesiony na orbitę 29 kwietnia bieżącego roku. Miesiąc później Chińczycy wysłali w kierunku stacji bezzałogowy statek kosmiczny Tianzhou 2, który zawiózł na nią 4690 kg ładunku – sprzętu potrzebnego do rozbudowy stacji, w tym skafandry kosmiczne do wyjścia w otwartą przestrzeń okołoziemską.

Zgodnie z założonym planem, złożona z wielu modułów załogowa chińska stacja kosmiczna ma być gotowa około 2022 roku. Później Chiny zamierzają wysłać kosmonautów na Księżyc i zbudować tam wraz z Rosjanami bazę.

Przeczytaj: Mali Chińczycy chcą być kosmonautami – dzieci Amerykanów wolą być gwiazdami Youtube’a

globaltimes.cn/kresy.pl

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz