Chińska Narodowa Administracja Kosmiczna (CNSA) wystrzeliła w kierunku pierwszego modułu chińskiej stacji kosmicznej Tiangong bezzałogowy statek towarowy Tianzhou 2. Misja  ma przygotować stację do przylotu pierwszych astronautów w czerwcu.

Rakieta Długi Marsz 7 wystartowała 29 maja 2021 r. z kosmodromu Wenchang na południowym-wschodzie Chin o godzinie 20:55 czasu lokalnego (14:55 czasu polskiego). Na jej szczycie znalazł się bezzałogowy statek zaopatrzeniowy Tianzhou 2, którego celem jest wysłany na orbitę w kwietniu pierwszy moduł Chińskiej Stacji Kosmicznej – Tianhe.

Statek został już poprawnie wyprowadzony na orbitę i rozłożył panele słoneczne dostarczające mu energię elektryczną. Teraz nastąpi seria manewrów  orbitalnych, zakończonych dokowaniem w tylnym porcie modułu.

Statek Tianzhou 2 przewozi 4690 kg ładunku – zaopatrzenia dla przyszłej załogi, sprzętu potrzebnego do rozbudowy stacji w tym skafandry kosmiczne do przeprowadzenia pierwszych spacerów. Na pokładzie Tianzhou 2 znajdują się także zbiorniki z niemal 2 tonami paliwa do manewrów orbitalnych.

Dostawa pomoże przygotować Tianhe na przybycie astronautów. Trzyosobowa misja Shenzhou-12 ma wystartować w kierunku Tianhe 10 czerwca. Zadokuje ona do przedniego portu.

Statek Tianzhou 2 pozostanie zadokowany do stacji podczas całego pobytu załogi Shenzhou 12. Następnie zmieni swoją pozycję i zadokuje do przedniego portu, wykonując zdalny transfer paliwa. Statek pozostanie na stacji aż do przylotu kolejnej załogi Shenzhou 13 w październiku 2021 roku.

Dzisiejsze uruchomienie było pierwotnie zaplanowane na 19 maja, ale zostało to opóźnione przez problemy techniczne.

Zgodnie z założonym planem, złożona z wielu modułów załogowa chińska stacja kosmiczna ma być gotowa około 2022 roku. Później Chiny zamierzają wysłać kosmonautów na Księżyc i zbudować tam wraz z Rosjanami bazę.

Niedawno rdzeń rakiety Długi Marsz 5B, która wystrzeliła moduł Tianhe, rozbił się z powrotem na Ziemi i wymknął się spod kontroli. Jego kawałki spadły na Ocean Indyjski 8 maja.

Przeczytaj: Mali Chińczycy chcą być kosmonautami – dzieci Amerykanów wolą być gwiazdami Youtube’a

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Pierwszy moduł Chińskiej Stacji Kosmicznej Tianhe już umieszczony na orbicie ma 22 t masy, 16,6 m długości i 4,2 m średnicy. Posiada 5 portów dokowania, do których dokować będą statki towarowe i załogowe oraz przyłączane będą kolejne moduły. Sam Tianhe będzie stanowił bazę stacji. Został wyposażony w systemy podtrzymywania życia i kwatery dla przybywających do niej w przyszłości astronautów. Z modułu Tianhe na zewnątrz będą wychodzić astronauci, by wykonywać spacery kosmiczne. Pomagać im w tym będzie ramię robotyczne Lappa. Panele słoneczne będą dostarczać 27 kW energii elektrycznej.

W 2022 r. do Tianhe dołączą dwa dodatkowe moduły badawcze: Wentian i Mengtian. Chińska Stacja Kosmiczna ma działać przez co najmniej 10 lat i ma stanowić platformę do prowadzenia badań w warunkach nieważkości w dziedzinach takich jak biologia, medycyna, astrofizyka czy mechanika.

CZYTAJ TAKŻE: Chińska sonda Chang’e 5 wylądowała na księżycu [+WIDEO]

Kresy.pl / urania.edu.pl / space.com

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply