Rosja i Chiny oficjalnie zaprosiły kraje i organizacje międzynarodowe do przyłączenia się do projektu International Lunar Research Station (ILRS), rozwijanego przez oba narody.

Chińska Narodowa Administracja Kosmiczna (CNSA) i rosyjski Roskosmos stwierdziły, że projekt ILRS będzie otwarty na współpracę na wszystkich etapach i poziomach.

CNSA i Roskosmos będą promować szeroką współpracę na rzecz rozwoju nauki i technologii kosmicznej oraz postępu społeczno -gospodarczego, powiedział zastępca dyrektora CNSA, Wu Yanhua.

Decyzja została ogłoszona podczas spotkania towarzyszącego 58. sesji Podkomitetu Naukowo-Technicznego Komitetu Narodów Zjednoczonych ds. Pokojowego Wykorzystania Przestrzeni Kosmicznej (COPUOS) 23 kwietnia.

Jak informowaliśmy w lipcu ubiegłego roku, Dmitrij Rogozin, szef Roskosmosu, rosyjskiej państwowej korporacji kosmicznej poinformował, że odbył telekonferencję ze swoim chińskim odpowiednikiem. „Porozumieliśmy się, żeby zacząć kroki ku sobie nawzajem i nakreślenia konturów i znaczenia księżycowej bazy naukowej” – mówił Rogozin. „Nie wykluczam, że ten projekt będzie otwarty dla wszystkich zainteresowanych, w tym dla Amerykanów, ale inicjatywa należy tu dokładnie od Rosji i Chin”.

W czerwcu 2019 roku podczas Międzynarodowego Forum Ekonomicznego w Petersburgu, Rogozin mówił, że Rosja rozważa możliwość założenia wspólnej, rosyjsko-chińskiej bazy księżycowej. Projekt przewiduje rozlokowanie na Księżycu systemu monitoringu przestrzeni kosmicznej celem badania dalszego kosmosu. W perspektywie, projekt mógłby wejść na poziom międzynarodowy w obszarze bezpieczeństwa od asteroid i komet. Zdaniem Rogozina, Rosja i Chiny mogłyby stworzyć wspólny system operatorów dla komercyjnego rozpowszechniania rezultatów wysoko-precyzyjnego sondowania Ziemi z dystansu. Rosjanie jeszcze w 2017 r. zapowiedzieli wysłanie na Księżyc lotu załogowego.

Czytaj także: Rosja chce skolonizować księżyc

W maju ub. rokou Rogozin mówił z kolei, że Rosja planuje wysłać kosmonautów na Księżyc po 2028 roku, kiedy to zaczną się testy super-ciężkiej rakiety „Jenisej” budowanej w tym celu. Wcześniej twierdził, że Rosja zamierza wysłać człowieka na Księżyc do 2030 roku, a w 2029 roku ma odbyć się załogowy lot w jego stronę.

Rosja i Chiny ostatecznie podpisały w marcu protokół ustaleń w sprawie ILRS . Dzieje się to po tym jak Rosja ogłosiła, że rozważa wycofanie się partnerstwa w ramach Międzynarodowej Stacji Kosmicznej do 2025 roku. Rosjanie rozpoczęli budowę własnej stacji kosmicznej. Ponadto Rosjanie wycofują się programu NASA “Gateway” dot. eksploracji księżyca.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

China Lunar Exploration Project w ramach CNSA przedstawił wczesne szczegóły projektu ILRS podczas szóstego corocznego Dnia Kosmicznego Chin w Nanjing 24 kwietnia.

Pierwsza faza realizacji projektu obejmuje wykorzystanie danych dostarczonych przez misje wysłane do 2025 roku. Określą one lokalizację bazy na powierzchni Księżyca w pobliżu księżycowego bieguna południowego. Misje obejmują chińskie Chang’e-6 i Chang’e-7 oraz rosyjską Luna 25, 26 i 27.

CZYTAJ TAKŻE: Chińska sonda Chang’e 5 wylądowała na księżycu [+WIDEO]

Druga faza potrwa w latach 2026-2030. Chang’e-8 i Luna 28 zostaną osadzone w wybranym miejscu i oznaczą początek budowy.

Trzecia faza będzie składać się z wielu misji w latach 2030-2035. Do tego czasu Chiny mają nadzieję przetestować wyrzutnię super ciężkich ładunków Long March 9 (Długi Marsz 9).

Długoterminowa obecność człowieka na księżycowym biegunie południowym jest celem na lata 2036-2045.

ILRS skoncentruje się na zasobach wodnych i mineralnych, wykorzystaniu zasobów in situ i produkcji na Księżycu Projekt wymaga opracowania metod bezprzewodowej transmisji energii i energii jądrowej dla kosmosu oraz przetestowania wpływu niskiej grawitacji na biologię.

Czytaj: Osiem krajów podpisało porozumienie Artemis Accords tworzące ramy prawne dla działań w kosmosie 

Zobacz: Trump wydał rozporządzenie umożliwiające komercyjną działalność na księżycu

Kresy.pl / spacenews.com

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply