Rosja i Chiny oficjalnie zaprosiły kraje i organizacje międzynarodowe do przyłączenia się do projektu International Lunar Research Station (ILRS), rozwijanego przez oba narody.
Chińska Narodowa Administracja Kosmiczna (CNSA) i rosyjski Roskosmos stwierdziły, że projekt ILRS będzie otwarty na współpracę na wszystkich etapach i poziomach.
CNSA i Roskosmos będą promować szeroką współpracę na rzecz rozwoju nauki i technologii kosmicznej oraz postępu społeczno -gospodarczego, powiedział zastępca dyrektora CNSA, Wu Yanhua.
Decyzja została ogłoszona podczas spotkania towarzyszącego 58. sesji Podkomitetu Naukowo-Technicznego Komitetu Narodów Zjednoczonych ds. Pokojowego Wykorzystania Przestrzeni Kosmicznej (COPUOS) 23 kwietnia.
Jak informowaliśmy w lipcu ubiegłego roku, Dmitrij Rogozin, szef Roskosmosu, rosyjskiej państwowej korporacji kosmicznej poinformował, że odbył telekonferencję ze swoim chińskim odpowiednikiem. „Porozumieliśmy się, żeby zacząć kroki ku sobie nawzajem i nakreślenia konturów i znaczenia księżycowej bazy naukowej” – mówił Rogozin. „Nie wykluczam, że ten projekt będzie otwarty dla wszystkich zainteresowanych, w tym dla Amerykanów, ale inicjatywa należy tu dokładnie od Rosji i Chin”.
W czerwcu 2019 roku podczas Międzynarodowego Forum Ekonomicznego w Petersburgu, Rogozin mówił, że Rosja rozważa możliwość założenia wspólnej, rosyjsko-chińskiej bazy księżycowej. Projekt przewiduje rozlokowanie na Księżycu systemu monitoringu przestrzeni kosmicznej celem badania dalszego kosmosu. W perspektywie, projekt mógłby wejść na poziom międzynarodowy w obszarze bezpieczeństwa od asteroid i komet. Zdaniem Rogozina, Rosja i Chiny mogłyby stworzyć wspólny system operatorów dla komercyjnego rozpowszechniania rezultatów wysoko-precyzyjnego sondowania Ziemi z dystansu. Rosjanie jeszcze w 2017 r. zapowiedzieli wysłanie na Księżyc lotu załogowego.
Czytaj także: Rosja chce skolonizować księżyc
W maju ub. rokou Rogozin mówił z kolei, że Rosja planuje wysłać kosmonautów na Księżyc po 2028 roku, kiedy to zaczną się testy super-ciężkiej rakiety „Jenisej” budowanej w tym celu. Wcześniej twierdził, że Rosja zamierza wysłać człowieka na Księżyc do 2030 roku, a w 2029 roku ma odbyć się załogowy lot w jego stronę.
Rosja i Chiny ostatecznie podpisały w marcu protokół ustaleń w sprawie ILRS . Dzieje się to po tym jak Rosja ogłosiła, że rozważa wycofanie się partnerstwa w ramach Międzynarodowej Stacji Kosmicznej do 2025 roku. Rosjanie rozpoczęli budowę własnej stacji kosmicznej. Ponadto Rosjanie wycofują się programu NASA „Gateway” dot. eksploracji księżyca.
China Lunar Exploration Project w ramach CNSA przedstawił wczesne szczegóły projektu ILRS podczas szóstego corocznego Dnia Kosmicznego Chin w Nanjing 24 kwietnia.
Pierwsza faza realizacji projektu obejmuje wykorzystanie danych dostarczonych przez misje wysłane do 2025 roku. Określą one lokalizację bazy na powierzchni Księżyca w pobliżu księżycowego bieguna południowego. Misje obejmują chińskie Chang’e-6 i Chang’e-7 oraz rosyjską Luna 25, 26 i 27.
CZYTAJ TAKŻE: Chińska sonda Chang’e 5 wylądowała na księżycu [+WIDEO]
Druga faza potrwa w latach 2026-2030. Chang’e-8 i Luna 28 zostaną osadzone w wybranym miejscu i oznaczą początek budowy.
Trzecia faza będzie składać się z wielu misji w latach 2030-2035. Do tego czasu Chiny mają nadzieję przetestować wyrzutnię super ciężkich ładunków Long March 9 (Długi Marsz 9).
Długoterminowa obecność człowieka na księżycowym biegunie południowym jest celem na lata 2036-2045.
ILRS skoncentruje się na zasobach wodnych i mineralnych, wykorzystaniu zasobów in situ i produkcji na Księżycu Projekt wymaga opracowania metod bezprzewodowej transmisji energii i energii jądrowej dla kosmosu oraz przetestowania wpływu niskiej grawitacji na biologię.
Czytaj: Osiem krajów podpisało porozumienie Artemis Accords tworzące ramy prawne dla działań w kosmosie
Zobacz: Trump wydał rozporządzenie umożliwiające komercyjną działalność na księżycu
Kresy.pl / spacenews.com
Zostaw odpowiedź
Chcesz przyłączyć się do dyskusji?Nie krępuj się!