Jarosław Kaczyński spotkał się z kierownictwem partii z Włoch i Hiszpanii – Fratelli d’Itallia i Vox

Prezes PiS Jarosław Kaczyński spotkał się w piątek z kierownictwem partii wchodzących w skład grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów – włoskiej Fratelli d’Itallia i hiszpańskiej Vox. Rzecznik rządu Piotr Mueller stwierdził, że „jest czymś pożądanym, aby w ramach Parlamentu Europejskiego powstała grupa eurorealistów, która widzi wady i zalety Unii Europejskiej”.

W Warszawie gościli  szefowa włoskiej Fratelli d’Itallia Giorgia Meloni i szef hiszpańskiej partii Vox Santiago Abascal. Źródło PAP poinformowało, że spotkanie było elementem toczących się negocjacji prowadzonych w Parlamencie Europejskim przez kierownictwo delegacji PiS Ryszarda Legutkę i Tomasza Porębę, wspieranych na poziomie relacji międzyrządowych przez premiera Mateusza Morawieckiego.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

4261.49 PLN    (19.37%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Meloni i Abascal podkreślili na Twitterze, że ich wizyta w Warszawie ma też związek z rozpoczętą Konferencją w sprawie przyszłości Europy, na której, jak zapowiedzieli, „europejscy konserwatyści będą bronić idei Europy narodów, bez zbędnej biurokracji i dalszego oddawania kompetencji (w ręce UE – red.)”. Abascal w czwartek odwiedził także Węgry, gdzie spotkał się m.in. z Viktorem Orbanem.

Rozmowy były bardzo dobre, później jeszcze trwało nieformalne spotkanie. Nas naprawdę wiele łączy. My jesteśmy partią rządzącą, VOX ma około 18 proc. poparcia w tej chwili, a Fratelli d’Itallia 20 proc. Niewykluczone, że w wyborach parlamentarnych w 2023 roku te partie mogą współrządzić w swoich krajach. Zatem to są partie przyszłościowe, a są też nam najbliższe ideowo, zarówno jeśli chodzi o stosunek do Unii Europejskiej, jak i światopoglądowo” – powiedział w rozmowie z portalem wPolityce.pl prof. Ryszard Legutko, europoseł PiS, odnosząc się do spotkania w Warszawie liderów największych partii politycznych wchodzących w skład grupy EKR.

„Sytuacja w Europie wygląda w ten sposób, że główny nurt, czyli partie, które rządzą faktycznie UE, przygotowują wielki skok federalistyczny, poprzez tzw. Konferencję w sprawie przyszłości Europy. Będą pewnie tam proponowali różne bardzo niepokojące zmiany traktatowe, które praktycznie wykluczą jakąkolwiek suwerenność mniejszych krajów” — stwierdził prof. Ryszard Legutko.

„Trzeba zacząć coś robić i przedstawić własne stanowisko, zebrać sojuszników. Myślę, że w ciągu 1-2 tygodni pojawi się deklaracja ideowa, a odpowiednio później sądzę, że odbędzie się jakieś duże spotkanie, gdzie zostaną przedstawione bardzo konkretne propozycje zmian traktatowych, które uniemożliwią to szarogęszenie się polityków europejskich, to ich obchodzenie prawa, łamanie traktatów i innych rzeczy, które robią bezkarnie” – dodał.

Rzecznik rządu Piotr Mueller komentując spotkanie powiedział, że  „przede wszystkim w Parlamencie Europejskim liczą się te ugrupowania, które są większe, tak jak w każdym parlamencie narodowym”. „W związku z tym jest czymś pożądanym, aby w ramach Parlamentu Europejskiego powstała grupa, która należy do grupy eurorealistów, bo tak należy to nazywać” – stwierdził.

Mueller przekazał, że „prezes PiS Jarosław Kaczyński prowadził wczoraj rozmowy w tym zakresie, tak jak premier Mateusz Morawiecki w ostatnim czasie przy różnych spotkaniach w innych krajach europejskich”.

CZYTAJ TAKŻE: Orban, Morawiecki i Salvini spotkali się w Budapeszcie. „Potrzebny jest renesans Europy i jej wartości”

Kresy.pl / wpolityce.pl / tvn24.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz