Liga Państw Arabskich przeciw etiopskiej tamie na Nilu

Liga Państwa Arabskich wezwała Radę Bezpieczeństwa ONZ do interwencji w kwestii Wielkiej Etiopskiej Tamy Odrodzenia budowanej na Nilu.

We wtorek spotkało się 17 spośród 22 ministrów spraw zagranicznych Ligi Państw Arabskich. W imieniu organizacji ministrowie stanęli po stronie Egiptu i Sudanu, które krytykują działania Etiopii budującej na Nilu Błękitnym Wielką Etiopską Tamę Odrodzenia. Tama będzie pełnić między innymi funkcję elektrowni wodnej – największej takiej elektrowni w Afryce, która ma wytwarzać energię o mocy 6,45 gigawatów. Tama jest już wybudowana w 80 proc. i ma zostać ukońćzona w 2023 r.

Egipcjanie i Sudańczycy obawiają się, że zmieni ona stosunki wodne w ich państwach, dla których Nil jest podstawowym źródłem wody. W przypadku Egiptu na rzeka ta jest źródłem 90 proc. wykorzystywanej w tym państwie słodkiej wody. Spór koncentruje się na tym, jak szybko Etiopia może napełnić zbiornik tworzony przez tamę oraz ile wody będzie zobowiązana przepuszczać w dół rzeki w przypadku suszy. Egipcjanie i Sudańczycy złożyli wniosek o posiedzenie Ligi Państw Arabskich. Szefowie dyplomacji państw członkowskich przychylili się do ich postulatu i przyjęli we wtorek rezolucję wzywającą Radę Bezpieczeństwa ONZ do zajęcia się kwestią, jak podała telewizja Al Jazeera.

„To jednolite stanowisko arabskie” – powiedział minister spraw zagranicznych Kataru Szajh Mohammed bin Abdulrahman al-Thani. Zaznaczył on, że żadne z państw arabskich nie podejmie jednostronnych działań, lecz będą one wspólnie podejmować je „stopniowo”.

Liga Państw Arabskich podjęła inicjatywę po tym gdy negocjacje Etiopii, Egiptu i Sudanu prowadzone pod egidą Unii Afrykańskiej utknęły w miejscu. Brak „zadowalających rezultatów” tych negocjacji podkreślił zacytowany przez Al Jazeerę minister spraw zagranicznych Egiptu Sameh Szukri.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Władze Etiopii już odrzuciły rezolucję Ligi. Jak oświadczyło etiopskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych – „Liga Państw Arabskich powinna wiedzieć, że wykorzystanie wód Nilu jest również kwestią egzystencjalną dla Etiopii”. Addis Adeba podkreśla, że kwestii tamy „Chodzi o wydźwignięcie milionów ludzi z skrajnej biedy i zaspokojenie ich potrzeb w zakresie energii, wody i bezpieczeństwa żywnościowego”. Resort ocenił, że „Etiopia korzysta ze swojego uzasadnionego prawa do korzystania ze swoich zasobów wodnych z pełnym poszanowaniem prawa międzynarodowego i zasady nie powodowania znaczących szkód”.

Etiopczycy uważają, że tama na Nilu to „sprawa Afryki” i potrzebuje „afrykańskiego rozwiązania”.

aljazeera.com/kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz