Lądownik Odysseus, zbudowany przez Intuitive Machines z Houston, wylądowawszy na Księżycu i przewrócił się, ale jednak działa i wysyła zdjęcia.

Odysseus, zbudowany przez prywatną spółkę Intuitive Machines z siedzibą w Houston, wylądował na Księżycu 22 lutego, przechodząc do historii jako pierwszy komercyjny statek kosmiczny, który dotarł na powierzchnię Księżyca i pierwszy amerykański statek kosmiczny na Księżycu od ponad 50 lat, podkreślił w poniedziałek portal NBC News.

Następnego dnia Intuitive Machines poinformowało jednak, że Odyssus przewrócił się, gdy wylądował w pobliżu krateru zwanego Malapert A, w pobliżu południowego bieguna Księżyca.

Przedstawiciele firmy powiedzieli, że pięciometrowy lądownik rozpoczął działanie, ale niektóre anteny statku kosmicznego zostały skierowane w stronę księżycowego gruntu, co ograniczało jego zdolność do komunikacji z kontrolerami lotu na Ziemi. Mimo to zdołał on przesłać zdjęcia w powierzchni naturalnego satelity Ziemi. Naukowcy Intuitive Machines liczą, że aparat będzie przesyłał dane tak długo, jak jego panele będą mogły korzystać z energii słonecznej. Już za tydzień ma go jednak ogarnąć księżycowa noc.

W swojej najnowszej aktualizacji firma podała, że instrumenty Odyseusza wykryły dziewięć bezpiecznych miejsc lądowania w docelowej strefie w pobliżu południowego bieguna Księżyca.

Południowy region polarny Księżyca od dawna intryguje naukowców, ponieważ uważa się, że zamrożona woda występuje tam stosunkowo obficie w stale zacienionych kraterach.

Nowo opublikowane zdjęcia wykonane przez należącą do NASA sondę Lunar Reconnaissance Orbiter potwierdziły położenie Odysseusa na Księżycu, pokazując jego położenie w pobliżu bieguna południowego. Intuitive Machines twierdzi, że obrazy przesłane na Ziemię przez Odyseussa przedstawiają punkt „najdalej na południe [Księżyca], w jakim jakikolwiek pojazd był w stanie wylądować na Księżycu i nawiązać komunikację z kontrolerami naziemnymi”.

W zeszłym roku w region południowego bieguna swoją sondę wysłała państwowa agencja kosmiczna Indii.

nbcnews.com/kresy.pl
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply