Odkryty w Bieszczadach w Roztokach Górnych szaniec konfederaci barscy zbudowali na wysokości 908 metrów nad poziomem morza.

Szaniec odkryty w Bieszczadach to fortyfikacja ziemna zbudowana ponad 200 lat temu. Szaniec jest nie tylko najwyżej położoną tego typu konstrukcją na terenie Polski, jest też jedną z największych – jego powierzchnia z majdanem wynosi ponad 2 ha – powiedział cytowany we wtorek przez PAP dr Piotr Sadowski z Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Targu, który dokonał odkrycia razem z Krzysztofem Sojką ze stowarzyszenia Orły Historii i Michałem Filipowiczem z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego.

Według wstępnych ustaleń odkrywców, w linii prostej szaniec liczy ponad 340 m. W jego skład wchodzi jedna linia obronna. Zdaniem naukowców jest to kleszczowa fortyfikacja polowa, posiadająca typowe cechy XVIII-wiecznych umocnień.

ZOBACZ TAKŻE: Konfedracja Barska

Fortyfikacje zostały wykonane przez konfederatów barskich w 1769 r. Odkrywcy wskazują, że jest to najwyżej położone umocnienia tego typu w Polsce. Dotychczas za najwyżej położony uznawano szaniec zbudowany pod wierzchołkiem góry Jeleniec (902 m n.p.m.) w Sudetach.

Już od kilku lat badacze podejrzewali, że dające się zauważyć w lesie wały ziemne stanowią dawne fortyfikacje. Aby to potwierdzić, naukowcy przez ostatnie miesiące przeprowadzali staranną kwerendę źródłową, a w październiku przeprowadzono badania georadarowe. Dzięki temu ustalono wiek i przeznaczenie szańca.

Na szaniec nakładają się późniejsze umocnienia, głównie z okresu II wojny światowej, co utrudniało poprawną identyfikację – tłumaczył dr Sadowski.

Dzięki informacjom zawartym w starej publikacji historyka Wacława Mejbauma (1887 – 1948) badacze przypuszczają, że w odkrytym szańcu stacjonowały oddziały księcia Marcina Lubomirskiego. Przyszłe badania mają potwierdzić także i to przypuszczenie.

Kresy.pl / naukawpolsce.pap.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply