Naukowcy z francuskiego Uniwersytetu Aix-Marseille po przeprowadzonych przez siebie badaniach sugerują, że dezynfekcję należy prowadzić raczej odpowiednimi środkami chemicznymi niż wysoką temperaturą.

Profesor Remi Charrel i Boris Pastorino prowadzili badania nad koronawirusem SARS COVID-19 i jego odpornością na różne warunki środowiskowe. Jak podała izraelska gazeta „Jerusalem Post” naukowcy badali między innymi sposoby niszczenia wirusów. Według marsylskich naukowców powszechna praktyka używania do dezynfekcji gorącej wody może nie być skuteczna.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Charrel i Patorino przeprowadzili eksperyment poddając materiał organiczny w którym był koronawirus działaniu wody o temperaturze 60 stopni Celsjusza, jakiej zwykle używa się do dezynfekcji. Według marsylskich badaczy, taki sposób okazał się nieskuteczny, wirusy przetrwały. Dopiero podniesienie temperatury do 92 stopni umożliwiło zniszczenie RNA wirusa (RNA jest u koronawirusa odpowiednikiem DNA u komórek organizmów żywych). Jednak wirusy musiały przebywać w wodzie o takiej temperaturze przez okres 15 minut.

Naukowcy pracowali na dużych próbkach wirusa pobranych od afrykańskich małp – kotawców jasnonogich. Twierdzą, że przy dużej liczbie wirusów w materiale organicznym w temperaturze 60 stopni niektóre z nich okazywały się nawet zdolne do dalszej reprodukcji. Wywnioskowali oni, że tego rodzaju temperatura może wystarczyć tylko do usunięcia niewielkiej liczby wirusów. Charrel i Patorino apelują więc o stosowanie w celu dezynfekcji specjalnych substancji chemicznych, a nie gorącej wody.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przeakż 1% podatku

Czytaj także: Putin: Sytuacja pod pełną kontrolą

jpost.com/kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz