Rządowa agencja kosmiczna Chin opublikowała w piątek zdjęcie chińskiej flagi na Księżycu.

Jest to nawiązanie do flagi Stanów Zjednoczonych, która została umieszczona na powierzchni Księżyca 51 lat temu. Jest to także symboliczne zaznaczenie, że Chiny zamierzają konkurować z USA w zakresie eksploracji przestrzeni kosmicznej.

Zdjęcie zostało zrobione kamerą sondy kosmicznej Chang’e-5, zanim opuściła ona Księżyc w czwartek. Sonda zbierała próbki skał satelity ziemi. Była to pierwsza misja kosmiczna, której zadaniem było przywiezienie próbek księżycowego gruntu od czasu lotu radzieckiej sondy Łuna 24 w 1976 roku.

Dwie poprzednie chińskie sondy księżycowe miały flagi na powłokach statków, więc żadnej z nich nie można było przymocować do Księżyca.

Chińska sonda Chang’e 5 wylądowała na powierzchni Księżyca we wtorek. Celem chińskiej misji było sprowadzenie próbek księżycowych skał na Ziemię.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Eksperci uważają misję Chang’e 5 nie tylko za misję geologiczną, ale także za ważny test technologiczny, na przykład dla przyszłych załogowych lotów na Księżyc. Ambitny chiński program kosmiczny zakłada nie tylko ponowne wysłanie ludzi na Księżyc. Chińska sonda jest obecnie w drodze na Marsa, a w przyszłym roku ma rozpocząć się budowa chińskiej stacji kosmicznej.

Misja Chang’e-5 to trzecie udane lądowanie Chin na Księżycu w ciągu ostatnich siedmiu lat.

Sonda Chang’e 5 wystartowała w poniedziałek 23 listopada z chińskiej wyspy Hainan.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Stany Zjednoczone umieściły na Księżycu pierwszą flagę podczas załogowej misji Apollo 11 w 1969 roku.

Zobacz także: Chiny wysłały sondę badawczą na Marsa [+VIDEO]

bbc.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz