USA spodziewają się dalszego wzmocnienia współpracy Rosji i Chin w celu przeciwdziałania interesom Stanów Zjednoczonych. – podała we wtorek rosyjska agencja Interfax powołując się na słowa dyrektora National Intelligence Dana Coatsa, koordynatora służb specjalnych USA.

Coats wystąpił we wtorek przed komisją Senatu USA ds. wywiadu na corocznym przesłuchaniu dotyczącym zagrożeń na całym świecie, na którym przesłuchiwano również dyrektorów CIA, FBI i innych wysokich urzędników amerykańskich służb wywiadowczych.

Jak pisze Interfax, Coats powiedział, że Chiny i Rosja poszerzają swoją współpracę m.in. w ramach organizacji międzynarodowych, aby „zmieniać międzynarodowe normy i standardy dla własnej korzyści oraz aby stanowić przeciwwagę dla Stanów Zjednoczonych i innych krajów”. Według szefa National Intelligence amerykańskie służby spodziewają się dalszej współpracy Rosji i Chin w celu przeciwdziałania interesom Stanów Zjednoczonych.

W zeznaniach pojawiła się również ocena, że od 2014 r. Moskwa i Pekin znacznie rozszerzyły współpracę, szczególnie w sferze energetycznej, wojskowej i technologicznej.

Z kolei brytyjski The Sun zwrócił uwagę na słowa Coatsa o tym, iż „Chiny, Rosja, Iran i Korea Północna coraz częściej wykorzystują cyberataki zagrażające ludziom [oryg.: umysłom – red.] i maszynom na wiele sposobów” – wśród tych sposobów wymienił kradzież informacji, wpływanie na obywateli oraz niszczenie infrastruktury krytycznej. „Relacje Moskwy i Pekinu są najbliższe od wielu dziesięcioleci” – oceniał Coats.

Zdaniem Dana Coatsa oponenci USA prawdopodobnie już pracują nad możliwością „wtrącania się w wybory w USA w 2020 roku” za pomocą nowych taktyk cybernetycznych. Oprócz zagrożeń cybernetycznych wymienił rozprzestrzenianie broni masowej zagłady, konflikty regionalne oraz rywalizację w kosmosie.

Dyrektor National Intelligence zauważył także, że niektórzy sojusznicy USA „szukają więcej niezależności” przez co stają się bardziej otwarci na zawieranie nowych porozumień.

CZYTAJ TAKŻE: Koordynator służb USA: Twa rosyjski cyberatak na Stany Zjednoczone

Kresy.pl / Interfax / The Sun

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz