Niedawne wypowiedzi doradcy prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego Johna Boltona względem Wenezueli wskazują, że Waszyngton koncentruje się na możliwości przejęcia tamtejszych rezerw ropy przez amerykańskie firmy.

W związku z sytuacją w Wenezueli zaczyna się zwracać uwagę na kwestię dotyczącą posiadanych przez ten kraj wielkich zasobów i rezerw ropy. Według oficjalnych danych OPEC z 2018 roku, kraj ten posiada największe potwierdzone rezerwy ropy, które na koniec 2017 roku wynosiły 302,81 mld baryłek, co stanowiło jedną czwartą (dokładniej 24,9 proc.) potwierdzonych rezerw krajów OPEC. Dla porównania, Arabia Saudyjska posiadała 266,26 mld baryłek (udział 21,9 proc.), Iran 155 ,6 mld (12,8 proc.), Irak 147,22 mld (12,1 proc.), a Kuwejt 101,5 mld (8,4 proc.).

Portal Zero Hedge przypomina w tym kontekście ubiegłotygodniową wypowiedź Johna Boltona, doradcy prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego, który przyznał na antenie stacji Fox Business, że Stany Zjednoczone „grają o dużą stawkę” w kwestii kryzysu wenezuelskiego.

– Rozmawiamy obecnie z głównym amerykańskimi firmami – mówił Bolton. – Gdybyśmy mogli sprawić, żeby amerykańskie firmy produkowały ropę w Wenezueli, to zrobiłoby to różnicę. To byłoby dobre dla Wenezueli i dla ludności Stanów Zjednoczonych.

Doradca Trumpa faktycznie przyznał zatem, że polityka USA względem Wenezueli koncentruje się na możliwości przejęcia tamtejszych rezerw ropy przez amerykańskie firmy. – Możemy sprawić, że wyjdzie to we właściwy sposób.

Zdaniem części mediów może to wskazywać na faktyczne intencje Białego Domu, rozważa prowadzenie presji gospodarczej i politycznej na korzyść Juana Guaido, lidera opozycji, który ogłosił się tymczasowym prezydentem Wenezueli.

Bolton dodał, że Wenezuela jest jednym z trzech krajów, obok Kuby i Nikaragui, jakie określa mianem „trojki tyranii”. Wcześniej w innym programie na antenie Fox Bolton mówił, że zmiana reżimu była końcowym celem Stanów Zjednoczonych w Wenezueli, jako „potencjalny duży krok naprzód” dla rozwoju amerykańskiego biznesu w regionie.

Zwracano też uwagę, że amerykańscy oficjele starają się przekierować zamorskie aktywa Wenezueli do Guaido, żeby efektywnie zwiększyć jego szanse na przejęcie kontroli nad rządem. Jak informowaliśmy wcześniej, Bank of England odmówił władzom Wenezueli wydania ich rezerw złota. Władze Wenezueli chciały wycofać rezerwę złota jaką kraj ten zdeponował w Wielkiej Brytanii. Według źródeł medialnych Wenezuelczycy spotkali się z odmową już w grudniu. Złoto powierzone Brytyjczykom przez Wenezuelę jest warte 1,2 miliarda dolarów. Bank of England miał podjąć taką decyzję pod naciskiem wysokich przedstawicieli władz USA w tym sekretarza stanu Mike’a Pompeo oraz doradcy prezydenta ds. bezpieczeństwa narodowego Johna Boltona.

Guaido ogłosił się w głową państwa tydzień temu w środę w czasie ulicznej manifestacji swoich zwolenników. Według agencji Bloomberg, Waszyngton podejmuje działania na rzecz odcięcia władz Wenezueli od reszty rezerw finansowych zdeponowanych poza granicami kraju. Bank Centralny Wenezueli posiada poza granicami rezerwy o łącznej wartości 8 mld dol.

FOX / zerohedge.com / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply