Ministerstwo Rolnictwa Republiki Litewskiej poinformowało, że Polska oficjalnie odwołała zakaz wwozu na swoje terytorium wyhodowanych na Litwie świń.

Litewski resort rolnictwa w oświadczeniu dotyczącym zniesienia zakazu importu do Polski świń z tzw. czerwonych stref ASF cytuje ministra Giedriusa Surplysa, który wcześniej rozmawiał o tym z polskim ministrem rolnictwa, Janem Krzysztofem Ardanowskim.

„Wczoraj w Brukseli podszedłem do polskiego ministra rolnictwa, raz jeszcze porozmawialiśmy, a dzisiaj pisemnie nas poinformował szef służby weterynaryjnej tego kraju. Cieszę się, że konstruktywny dialog pomógł dojść do porozumienia i odnowić handel” – oświadczył Surplys.

 

Jak pisaliśmy, w połowie grudnia ub. roku minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski podjął decyzję o wstrzymaniu importu świń i wieprzowiny z obszarów objętych ograniczeniami, z tzw. stref czerwonych ASF, czyli m.in. z Litwy. Stało się to pod wpływem protestu rolników z AGROunii na autostradzie A2. Przeciw tej decyzji zaprotestowały władze Litwy, które uważają, że jest ona niezgodna z unijnym prawem. Minister rolnictwa Litwy oraz premier tego kraju grozili Polsce działaniami odwetowymi, jeśli zakaz nie zostanie zniesiony.

– Warto podkreślić, że nasz eksport wieprzowiny do Polski jest dziesięciokrotnie mniejszy niż ich na Litwę. Być może w taki sposób zostaniem wysłuchani – groził wówczas Surplys.

W związku z tym, w połowie stycznia odbyło się trójstronne spotkanie ministrów rolnictwa Litwy i Polski oraz Vytenisa Andrukaitisa, komisarza ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności Komisji Europejskiej. Rozmawiano na temat handlu trzodą chlewną ze stref z ograniczeniami związanymi z ASF. Podczas spotkania uzgodniono, że handel żywymi świniami z tzw. stref czerwonych z Litwy zostanie przywrócony. Warunkiem było wprowadzeniu dodatkowych wymagań weterynaryjnych. Litewskie służby weterynaryjne muszą przeprowadzić dodatkowe kontrole pod kątem ASF. Kilka dni temu kwestie te uzgodniono.

Ardanowski zapewniał, że nowe ustalenia są zgodne z wymogami prawa UE. Powiedział też, że Polska oczekuje, iż również kraje tzw. trzecie, czyli spoza UE, będą przestrzegać zasady regionalizacji – czyli, że będą importowały mięso z terenów, gdzie oficjalnie ASF nie ma. Polska liczy też na wsparcie KE w walce z afrykańskim pomorem świń.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl
 

Lider AGROUnii Michał Kołodziejczak podkreślał jednak, że import świń i wieprzowiny z czerwonych stref ASF na Litwie nigdy nie został wstrzymany. – Minister wszystkich oszukał – pisał na portalu społecznościowym dodając, że świadczą o tym dokumenty Głównego Lekarza Weterynarii. Także wcześniej, w rozmowie z portalem Kresy.pl mówił, że mimo deklaracji ministra import ten faktycznie w żadnym momencie nie został wstrzymany.

Według danych Ministerstwa Rolnictwa Litwy, przytaczanych przez portal L24.lt, w 2018 roku w Polsce zarejestrowano 109 ognisk ASF w gospodarstwach trzody chlewnej, a na Litwie – 51. W Polsce wybito 25,395 tys. świń, zaś na Litwie ponad 22,7 tys. W ubiegłym roku ASF wykryto u ponad 4 tys. dzików w 2,4 tys. miejsc w Polsce, na Litwie – u blisko 3,1 tys. dzików w 1,4 tys. miejsc.

L24.lt / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply