W środę minister rolnictwa, Jan Krzysztof Ardanowski, w rozmowie z Gazetą Polską Codziennie zaapelował do samorządów o niezamykanie targowisk, giełd towarowo-rolnych i bazarów.

Zdaniem ministra, targowiska „stanowią mniejsze ryzyko z punktu widzenia epidemicznego niż sklepy”.

Ten kanał dystrybucji żywności musi być utrzymany. On jest szalenie ważny dla wielu ludzi w miastach, szczególnie tych mniej zamożnych, ale także dla rolników, zwłaszcza z małych gospodarstw, bo często nie mają oni innego sposobu sprzedaży swoich produktów. Apeluję do samorządów, by wszystkie targowiska zostały otwarte – powiedział Ardanowski.

Ardanowski poinformował, że ministerstwo rolnictwa podejmuje również inne działania rozszerzające tarczę antykryzysową. Wprowadzono również specjalne ułatwienia, dotyczące przetwórstwa rolno-spożywczego, zarówno w zakładach mleczarskich, jak i zakładach zajmujących się ubojem i rozbiorem mięsa. Są pewne wyjątki dotyczące odległości między pracownikami, ponieważ ta powszechnie wymagana, czyli 1,5 metra, uniemożliwiłaby funkcjonowanie linii produkcyjnej – tłumaczy.

Minister mówił także o tym, że otworzono przejścia graniczne przeznaczone do przewozu żywych zwierząt i szybko psującej się żywności, żeby transporty nie musiały długo stać na granicy.

Występujemy do Komisji Europejskiej, domagając się uruchomienia środków unijnych na przetrwanie gospodarstw. Domagamy się uruchomienia rezerwy kryzysowej, choćby na dopłaty do prywatnego przechowalnictwa produktów, które w obecnej sytuacji nie mogą znaleźć nabywców na rynku – powiedział Ardanowski.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Jak informowaliśmy, w czwartek rano w rozmowie w Polskim Radiu minister zdrowia Łukasz Szumowski zapowiedział powolne poluzowywanie restrykcji w gospodarce. Stwierdził, że to „dramatyczna sytuacja decyzji”, ale załamanie gospodarcze oznacza więcej zgonów.

Później, na wspólnej z premierem Mateuszem Morawieckim konferencji prasowej Szumowski zapowiedział wprowadzenie od przyszłego czwartku obowiązku zasłaniania ust i nosa w przestrzeni publicznej. Minister mówił, że musimy „w sposób bezpieczny wracać do nowej rzeczywistości” przy zachowaniu środków ostrożności.

Od przyszłego czwartku będzie obowiązywał nakaz zasłaniania ust i nosa w przestrzeni publicznej. Zasady kwarantanny przedłużono do 3 maja. Do 26 kwietnia obowiązują ograniczenia lotów krajowych i międzynarodowych oraz podróży pociągami relacji międzynarodowych. Obecne ograniczenia w handlu (maks. 3 osoby na kasę w sklepie lub przy stoisku na targu oraz godziny dla seniora) obowiązują do 19 kwietnia. Przedłużono też ograniczenie liczby osób uczestniczących w nabożeństwach do maks. pięciu do 19 kwietnia (a więc dotyczy to też okresu Wielkanocy).

Kresy.pl / farmer.pl / samorzad.infor.pl

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz