Rosjanie wyślą Węgra w kosmos

Minister spraw zagranicznych Węgier Péter Szijjártó podpisał w piątek umowę z dyrektorem rosyjskiej Korporacji Państwowej ds. Aktywności Kosmicznej (Roskosmos), Dmitrijem Rogozinem, w sprawie uruchomienia węgiersko-rosyjskich projektów badań kosmicznych oraz programu szkoleniowego węgierskiego astronauty, który ma zostać wysłany na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) w latach 2024-2025.

Spotkanie odbyło się w Moskwie. “Trwające projekty kosmiczne, w których wykorzystywana jest węgierska technologia, zostaną oficjalnie uznane jako węgiersko-rosyjskie projekty badań kosmicznych” – powiedział Szijjártó węgierskiej telewizji publicznej. “Wspólnie wyznaczyliśmy cel tych badań oraz zakreśliliśmy współpracę w zakresie technologii kosmicznej. Ustaliliśmy, że węgierski astronauta rozpocznie pracę w Międzynarodowej Stacji Kosmicznej w roku 2024 lub 2025. Selekcja i szkolenie rozpoczną się niezwłocznie”

Czytaj także: Pentagon: od 2023 roku Rosja nie będzie wynosić w kosmos komercyjnych satelitów z USA

Obecnie trzy rosyjskie projekty badań kosmicznych wykorzystują węgierską technologię, głównie w zakresie produkcji mikrosatelitów i nowego wyposażenia dla ISS. “Od podpisania umowy te projekty będą koordynowane wspólnie przez Rosję i Węgry, zaś nasz wkład technologiczny będzie jeszcze większy” – mówił minister.

Jak twierdzi Szijjárto, nie jest przypadkiem, że Rosjanie zdecydowali się na szerszą współpracę z Węgrami. “Choć niektórzy mogą traktować węgierski przemysł kosmiczny jak science fiction, to węgierskie firmy z branży technologii kosmicznych oraz węgierskie zespoły badawcze są rozpoznawalne na całym świecie”.

Zdaniem ministra, wysłanie węgierskiego astronauty do ISS w latach 2024-2025 jest realistycznym założeniem. Głównym celem jest natomiast, aby wykorzystany sprzęt został opracowany przy udziale krajowego przemysłu kosmicznego. Astronauta ma spędzić w kosmosie od 3 do 6 miesięcy.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Szijjártó zaznaczył także, że rozmawiano także o kwestiach finansowania programu. Niektóre koszty związane ze wspólnymi badaniami i wysłaniem węgierskiego astronauty do ISS zostaną częściowo pokryte dzięki wykorzystaniu węgierskiej własności intelektualnej oraz wyników badań węgierskich naukowców.

Przeczytaj także: Orbán: Tylko Węgrzy mogą zastąpić Węgrów

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Kresy.pl / hungarytoday.hu

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply