Amerykański resort obrony zabronił korzystania z rosyjskich usług przy komercyjnym wynoszeniu na orbitę amerykańskich satelitów – podała w czwartek agencja Interfax powołując się na opublikowany dokument Pentagonu. Zakaz wchodzi w życie od 1. stycznia 2023 roku.

Z dokumentu wynika, że Rosję wpisano na listę krajów, wobec których zastosowano wcześniej taki zakaz. Były to Chiny, Korea Północna, Iran, Sudan i Syria.

W uzasadnieniu zakazu napisano, że Pentagon zabrania zawierania umów z obcymi państwami na komercyjne usługi satelitarne, ponieważ takie transakcje „stwarzałyby niedopuszczalne ryzyko w sferze cyberbezpieczeństwa” dla Stanów Zjednoczonych.

Jak wynika z depeszy Interfaxu, dyrektor wykonawczy Roskosmosu Siergiej Krikaliew nie przejął się zbytnio amerykańskim zakazem. Jego zdaniem zakaz wynoszenia amerykańskich komercyjnych satelitów przez rosyjskie rakiety nie spowoduje znaczących szkód rosyjskiemu przemysłowi kosmicznemu. Jak powiedział, takie ograniczenia „bardziej (…) zagrażają tym, którzy korzystają z tych usług”.

Według Interfaxu w 2018 r. Rosja umieściła na orbicie kilka satelitów Lemur-2 służących do nawigacji statków i celów meteorologicznych. W 2017 r. rosyjska rakieta Proton-M wyniosła w kosmos amerykańskiego satelitę komunikacyjnego Echostar-21. Oprócz tego rosyjskie statki kosmiczne Sojuz służą do przewozu astronautów NASA na Międzynarodową Stację Kosmiczną.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Rosyjski statek kosmiczny spalił się nad Dubajem [+VIDEO]

Kresy.pl / Interfax
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz