Dr Mech: obecnie płace w Polsce powinny rosnąć, o ile nie są „tłamszone” napływem imigrantów

Sytuacja, w której się znajdujemy, gdy liczniejsze kohorty przechodzą na emeryturę niż te, które zasilają rynek pracy, musi powodować przyspieszenie wzrostu wynagrodzeń. O ile wynagrodzenia nie są „tłamszone” napływem imigrantów – mówi portalowi Kresy.pl ekonomista, dr Cezary Mech.

Jak informowaliśmy, zdaniem ekonomistów PKO Banku Polskiego, zanotowany w ubiegłym tygodniu wzrost inwestycji, największy od 12 lat, może być oznaką oczekiwanego w Polsce odejścia od oparcia produkcji o tanich pracowników. Jak uważa Piotr Bujak, główny ekonomista PKO Banku Polskiego, przez dłuższy czas niskie płace i napływ migrantów skutecznie powstrzymywały firmy, głównie sektora prywatnego, przed inwestycjami. W rozmowie z Bankier.pl powiedział jednak, że to się kończy. Jego zdaniem, można prawdopodobnie zauważyć „początek spadkowej tendencji zatrudnienia i pracujących w polskiej gospodarce”. Zaznacza, że nie jest to związane ze słabym popytem na pracę, tylko z brakiem rąk do pracy – mimo wciąż dużego napływu pracowników z zagranicy.

Nie możemy już liczyć na ogromny zasób taniej siły roboczej – to się skoczyło. Musimy polegać na wzroście wyposażenia gospodarki w nowoczesny kapitał, technologię i organizację pracy – mówił główny ekonomista PKO BP.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Komentując tę sprawę dla portalu Kresy.pl, dr Cezary Mech, prezes Stowarzyszenia Rynku Kapitałowego UNFE  i były wiceminister finansów zwraca uwagę na niedawne wystąpienie prof. Alexandra Ludwiga z Uniwersytetu Goethego, eksperta ds. finansów publicznych.

„Profesor Alexander Ludwig z Uniwersytetu Goethego zaprezentował we wtorek w ujęciu systemowym model dobrobytu podczas wykładu „Secular Stagnation? Growth, Asset Returns and Welfare in the Next Decades”. Ukazał w nim między innymi korelację między spadkiem ilości pracowników a przyspieszeniem wynagrodzeń. Okazuje się, że sytuacja, w której się znajdujemy, a w której liczniejsze kohorty przechodzą na emeryturę niż te, które zasilają rynek pracy, musi powodować przyspieszenie wzrostu wynagrodzeń. O ile wynagrodzenia nie są „tłamszone” napływem imigrantów” – zaznacza dr Mech.

„Dlatego jeśli naprawdę chcemy dogonić wynagrodzenia które są na Zachodzie, to nie powinniśmy w sposób sztuczny ograniczać wzrostu dobrobytu polskich rodzin” – podkreśla były wiceminister finansów. „Naturalny wzrost wynagrodzeń spowoduje z jednej strony polepszenie sytuacji budżetu, a z drugiej wymusi na pracodawcach dokonanie postulowanych inwestycji mających na celu zwiększenie wydajności pracy. Zapobiegnie też marnotrawstwu społecznemu polegającemu na ukierunkowaniu inwestycji na miejsca pracy o niskiej wartości dodanej, jak i też wegetowaniu rzeszy „biedaprzedsiębiorców” których nawet nie stać na wypracowanie emerytury na najniższym poziomie.”

Czytaj także: Cezary Mech wzywa do podniesienia płac Polakom zamiast ściągania imigrantów

W styczniu 2018 roku pisaliśmy, że Polscy przedsiębiorcy nie chcą inwestować w automatyzację i wolą gastarbeiterów. Dostępność tanich pracowników ze Wschodu powoduje, że przedsiębiorcy w Polsce nie muszą inwestować w nowoczesne technologie, co tym samym nie sprzyja modernizacji polskiej gospodarki. Także dr Cezary Mech wskazywał w wywiadzie dla Kresów.pl na szkodliwą dla polskiej gospodarki dużą dostępność tanich pracowników ze Wschodu. Pracodawcy wolą w takiej sytuacji zatrudniać tych ludzi niż inwestować w nowoczesne procesy wytwórcze.

Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz