Pierwsza misja załogowa na nieistniejącej jeszcze rosyjskiej stacji kosmicznej ma odbyć się w 2026 r. Wcześniej dyrektor generalny Roskosmosu Dmitry Rogozin poinformował, że firma Energia otrzymała zadanie przygotowania modułu podstawowego dla orbitera, który ma być gotowy w 2025 r.

Pierwsza załogowa misja na nieistniejącej jeszcze rosyjskiej stacji orbitalnej ma się odbyć w 2026 roku – przekazał w piątek mediom szef rosyjskiego segmentu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, pierwszy zastępca generalnego projektanta ds. operacji lotniczych i testowania kosmicznych systemów rakietowych koncernu Energia, Władimir Sołowjow.

„Jeśli uruchomimy moduł badawczo-energetyczny w 2025 r., wyprawa z załogą nastąpi w 2026 r.” – powiedział.

Zobacz: Pierwszy lot helikoptera na Marsie zakończył się powodzeniem [+WIDEO]

Wcześniej dyrektor generalny Roskosmosu Dmitry Rogozin powiedział, że korporacja Energia otrzymała zadanie przygotowania pierwszego modułu podstawowego dla przyszłego orbitera do 2025 r. Przekazał, że prace nad nim już trwają. Rogozin opublikował wideo pierwszego budowanego modułu. Pierwotnie był on pomyślany jako moduł badawczo-energetyczny, który miał zostać wystrzelony na ISS w 2024 roku.

Już w lipcu 2020 r. Rosjanie informowali o testowaniu instalacji modułu budowanej stacji.

Jak informowaliśmy, rosyjski wicepremier Jurij Borysow powiedział w programie telewizji Rossija 1, że „Partnerzy ISS – Stany Zjednoczone, Kanada, Japonia i Europejska Agencja Kosmiczna – powinni być uczciwie ostrzeżeni przed opuszczeniem przez nas stacji od 2025 r.”. Rosjanie twierdzą, że rosyjski moduł jest poważnie zagrożony awariami. Dochodzi do coraz liczniejszych przypadków dekompresji modułu, a kosmonauci nie są już w stanie odnaleźć i łatać powstających dziur.

Jeszcze w październiku zeszłego roku odpowiadający za program lotów przedstawiciel agencji Roskosmos Władimir Sołowiow stwierdził – „Mamy uzgodniony z naszymi partnerami w ISS okres pracy stacji maksymalnie na 2024 rok. Po tym okresie zapadnie decyzja końcowa w oparciu o stan techniczny modułów stacji, które w zasadzie już się zużyły. Nasze plany zakładają umieszczenia na orbicie narodowej stacji kosmicznej nowej generacji. Jej projekt jest obecnie opracowywany” – zacytował w poniedziałek portal rp.pl.

CZYTAJ TAKŻE: USA: Rosja testuje broń anty-satelitarną umieszczoną w kosmosie

Kresy.pl / tass.com

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz