Śmigłowiec NASA Ingenuity wystartował na Czerwonej Planecie dziś rano (19 kwietnia), wykonując pierwszy w historii lot bez napędu rakietowego poza Ziemią.

Pierwszy lot na Marsie zakończył się sukcesem. Śmigłowiec wzniósł się na wysokość około 3 m, a następnie opadł na powierzchnię planety. Cały lot trwał około 40 sek.

Chwilę później pojawiły się pierwsze zdjęcia, a następnie krótkie nagranie z Perseverance, łazika NASA.

Jak przekazali urzędnicy NASA, mimo że dzisiejszy lot był krótki to może zmienić zasady gry torując drogę dla eksploracji Czerwonej Planety. Helikoptery mogą być wykorzystywane jako zwiadowcy dla łazików lub zbieracze danych.

Warta 85 milionów misja Ingenuity dolarów to demonstracja technologii mająca na celu pokazanie, że na Czerwonej Planecie możliwy jest kontrolowany lot. Nie było to wcale oczywiste.

CZYTAJ TAKŻE: DARPA pracuje nad napędem jądrowym nowej generacji

Marsjańska atmosfera jest tylko w 1% tak gęsta jak na Ziemi na poziomie morza, więc nie występuje tam zbyt dużo powietrza, które mogłyby wykorzystać helikoptery. Oznacza to, że aby wznieść się tam za pomocą śmigieł, potrzeba 100 razy większej siły, albo 100 razy mniejszej masy. Ingenuity waży zaledwie 1,8 kg, a jego śmigła, o rozpiętości 1,2 m obracają się z zawrotną prędkością przekraczającą 2,5 tys. obrotów na minutę.

W dalszych planach misji są kolejne loty. Nie tylko w górę i w dół, ale także z przemieszczaniem horyzontalnym.

CZYTAJ TAKŻE: Ukraina pracuje nad własnym systemem satelitów rozpoznawczych 

Kresy.pl / nasa.gov / space.com

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply