DARPA (Agencja Zaawansowanych Projektów Badawczych w Obszarze Obronności) poinformowała o pierwszej fazie kontraktów w ramach nowej inicjatywy DRACO. Projekt dąży do stworzenia napędu jądrowego nowej generacji.

Agencja poinformowała w poniedziałek o pierwszej fazie kontraktów w ramach Demonstration Rocket for Agile Cislunar Operations (DRACO). Projekt ma na celu stworzenie rozwiązania opierającego się o termiczny napęd jądrowy. DARPA uważa, że aktualne kosmiczne systemy napędowe nie są w stanie zaoferować odpowiednich możliwości w zakresie manewrowania statkom.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

1836.62 PLN    (8.34%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

„Technologia NTP, którą staramy się opracować i zademonstrować w ramach programu DRACO, ma stanowić podstawę przyszłych operacji w kosmosie” – powiedział Nathan Greiner, kierownik programu DRACO.

Pierwsza faza programu potrwa około 18 miesięcy. Będą w niej brały udział takie firmy jak: Blue Origin, Lockheed Martin oraz General Atomics. Najpierw zostanie opracowana wstępna koncepcja napędu. Firmy będą odpowiedzialne także za projekt samej koncepcji statku kosmicznego.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Czytaj także: Musk krytykuje F-35: nie miałby szans z dronem. Generałowie odpowiadają

Agencja uważa, że nowy termiczny napęd jądrowy zapewni obiektom wysoką sprawność w czasie lotu. Ma usprawnić możliwości manewrowania w powietrzu. Napęd ma być wykorzystywany przez statki, które latałyby pomiędzy Ziemią i Księżycem.

Nie poinformowano na kiedy planowana jest prezentacja pierwszego prototypu.

Zobacz także: USA: DARPA użyje czeskich samolotów do testowania bojowego systemu sztucznej inteligencji

darpa.mil / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz