Na Księżycu po raz pierwszy w historii wylądował prywatny statek kosmiczny stworzony przez amerykańską firmę Intuitive Machines.

Było to także pierwsze udane amerykańskie lądowanie na Księżycu od czasów misji Apollo 17 w 1972 roku.

Misja IM-1, realizowana dzięki lądownikowi Nova-C (zwanym także Odyseuszem), osiadła w okolicach krateru Malapert A, niedaleko południowego bieguna Srebrnego Globu. To pierwsza prywatna misja tego typu w historii.

Sukces lądowania nie był jednak pewny.

Pierwszym wyzwaniem było odzyskanie łączności z amerykańską sondą, co udało się dopiero po około 15 minutach. Dodatkowo, pojawiły się pewne problemy z instrumentami nawigacyjnymi, więc wykorzystano transportowany przez lądownik ładunek NASA NDL (Navigation Doppler Lidar).

Nova-C został wyniesiony w przestrzeń kosmiczną w czwartek, 15 lutego br., przy użyciu systemu nośnego Falcon 9. Głównym zadaniem sondy jest transportowanie ładunku dla klientów komercyjnych i NASA w ramach programu Commercial Lunar Payload Services (CLPS). Z informacji dostępnych publicznie wynika, że misja na Księżycu potrwa około tygodnia.

Lądownik ma wymiary 4,3 metra wysokości, 1,6 metra średnicy kadłuba, z możliwością transportu do 130 kilogramów na powierzchnię Księżyca. Nova-C jest napędzany przez silnik zbudowany przy użyciu technologii druku 3D, zasilany mieszanką ciekłego metanu i ciekłego tlenu. Ma on 6 nóżek wspierających jego masę startową wynoszącą około 1,9 tony.

Nova-C jest pierwszym prywatnym lądownikiem, który osiadł na naturalnym satelicie Ziemi. Warto jednak zaznaczyć, że w przeszłości podejmowano już podobne inicjatywy. Na przykład, w 2023 roku japońska firma ispace wysłała lądownik Hakuto-R, który niestety uległ rozbiciu na powierzchni Księżyca. Pod koniec zeszłego roku amerykańska firma Astrobotic podjęła podobną próbę, ale ich sonda Peregrine miała wyciek paliwa i spłonęła w atmosferze Ziemi. W 2019 roku izraelski lądownik Beresheet, należący do organizacji non-profit SpaceIL, również uległ rozbiciu na powierzchni Księżyca.

CZYTAJ TAKŻE: Nowe informacje wywiadu USA o rosyjskich zdolnościach nuklearnych w kosmosie. Poruszenie na Kapitolu

Kresy.pl / space24.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply