Chińscy kosmonauci wyszli w otwartą przestrzeń

Tajkonauci czyli chińscy kosmonauci po raz pierwszy od 13 lat wyszli w otwartą przestrzeń kosmiczną.

W przestrzeń wyszli 4 lipca członkowie załogi chińskiej stacji orbitalnej Liu Boming and Tang Hongbo. Przebywali oni w otwartej przestrzeni kosmicznej przez 7 godzin. Poruszając się na zewnątrz stacji Shenzhou 12 przetestowali oni pracę specjalnego ramienia roboczego mającego pomagać przeprowadzić działania konieczne dla rozbudowy stacji.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

930 PLN    (4.22%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

To drugi w historii chińskiej kosmonautyki spacer tajkonautów w otwartej przestrzeni okołoziemskiej. Pierwszy raz doszło do niego w 2008 r. w ramach pilotażowej misji Shenzhou 7 w 2008 r. Liu Boming był członkiem tej załogi, ale to nie on spacerował wówczas w kosmosie.

Portal Sovoboda.org przypomina, że podstawowy moduł chińskiej stacji kosmicznej został wyniesiony jeszcze 29 kwietnia bieżącego roku. Miesiąc później Chińczycy wysłali w kierunku stacji bezzałogowy statek kosmiczny Tianzhou 2, który zawiózł na nią 4690 kg ładunku – sprzętu potrzebnego do rozbudowy stacji, w tym skafandry kosmiczne do wyjścia w otwartą przestrzeń okołoziemską. Obecnie na stacji może mieszkać trzech tajkonautów.

Zgodnie z założonym planem, złożona z wielu modułów załogowa chińska stacja kosmiczna ma być gotowa około 2022 roku. Będzie to trzecia stacja kosmiczna po nieistniejącym już rosyjskim Mirze i działającej obecnie, ale nastręczającej już coraz więcej problemów eksploatacyjnych Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Po stworzeniu swojej bazy Chiny zamierzają wysłać kosmonautów na Księżyc i zbudować tam wraz z Rosjanami bazę.

svoboda.org/kresy.pl

 

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz