W poniedziałek w japońskich Siłach Samoobrony oficjalnie powołano oddział mający zająć się walką w przestrzeni okołoziemskiej. Japonia jest kolejny krajem powołującym tego rodzaju siły zbrojne.

Jak podał portal Japan Today za agencją Associated Press, w ramach sił zbrojnych Japonii, zwanych Siłami Samoobrony, powołano Eskadrę Operacji Kosmicznych. Na razie liczy on tylko 20 żołnierzy, ale ma być konsekwentnie rozbudowywany do stanu co najmniej 100. Pełną gotowość bojową eskadra ma osiągnąć w 2023 roku.

Główną rolą nowej jednostki wojskowej ma być przede wszystkim monitorowanie i ochrona japońskich satelitów przed atakami wroga lub śmieciami kosmicznymi. Będzie także prowadzić satelitarną nawigację i łączność dla innych oddziałów wykonujących działania w na powierzchni Ziemi lub w powietrzu. Portal twierdzi, że to obawy przez ingerencjami Rosjan i Chińczyków, którzy posiadają rozbudowywane od dłuższego czasu siły kosmiczne, skłoniła Japończyków do powołania tej eskadry specjalnego przeznaczenia.

Japonia jak na razie orientuje się na współpracę z USA, które po rozpoczęciu przeciw Chinom wojny handlowej, starają się też używać przeciw nim strategicznych środków nacisku i kształtować równowagę sił na świecie i na Zachodnim Pacyfiku na swoją korzyść. Jak stwierdził minister obrony Japonii Taro Kono także Eskadra Operacji Kosmicznych będzie współpracować z Dowództwem Sił Kosmicznych USA. Zostały one wyodrębnione w nowy rodzaj Sił Zbrojnych USA w grudniu zeszłego roku.

„Musimy zaadaptować się do nowego środowiska bezpieczeństwa tak szybko jak to tylko możliwe” – powiedział Kono w czasie poniedziałkowej uroczystości – „Jest ważne, że uzyskujemy przewagę także w przestrzeni kosmicznej”.

japantoday.com/kresy.pl

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz