W izbie niższej francuskiego parlamentu – Zgromadzeniu Narodowy doszło do kolejnego rozłamu w frakcji liberalnej partii La République en marche (Republika Naprzód – LREM) założonej przez Emmanuela Macrona.

Jak podał we wtorek portal „Daily Express” z frakcji LREM w Zgromadzeniu Narodowym odeszło kolejnych 10 deputowanych. Wśród nich dawni bliscy współpracownicy prezydenta Francji Paula Forteza i Cedric Villani, uściśla „Rzeczpospolita”. Oznacza to, że Emmanuel Macron, który założył LREM, nie może już liczyć na poparcie większości członków izby niższej parlamentu.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

We frakcji LREM pozostaje obecnie 285 deputowanych. O czterech mniej niż potrzeba do uzyskania w izbie większości.  Deputowani, którzy właśnie ją opuścili dołączyli do grupy parlamentarnej „Ekologia, Demokracja, Solidarność”. Rozłamowcy oskarżają prezydenta Francji, że zszedł z pozycji centrowych, na jakich zakładany był LREM, na pozycje prawicowe, przytoczył „Daily Express”.

Rozłam już doczekał się krytyki z rządu, z którego dobiegły głosy o niszczeniu jedności narodowej w czasie walki z pandemią koronawirusa. „Żałuję, że niektórzy ludzie chcą ponownie odtworzyć podział prawica-lewica, który my i Francuzi chcieliśmy pozostawić za sobą w 2017 roku” – skomentował minister finansów Bruno Le Maire.

„Daily Express” pisze, że choć ogólne sondaże dają Macronowi większość pozytywnych ocen, to jeśli chodzi o ocenę w jaki sposób władze Francji radzą sobie z pandemią pozytywnego zdania o ich wysiłkach jest tylko 35 proc. respondentów.

Czytaj także: Francja i Niemcy porozumiały się w sprawie możliwości zaciągania długu publicznego przez Unię Europejską

express.co.uk/rp.pl/kresy.pl

 
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz