Emmanuel Macron i Angela Merkel wystąpili w poniedziałek na wspólnej wideokonferencji prasowej ogłaszając osiągnięcie porozumienia w sprawie uwspólnotowienia zadłużenia publicznego w ramach Unii Europejskiej.

Kanclerz Niemiec i prezydent Francji mówili w poniedziałek wspólnie do dziennikarzy wykorzystując połączenie audiowizualne. Ogłosili oni, że Unia Europejska będzie mogła się zadłużyć by pozyskać środki na program walki z kryzysem ekonomicznym wywołanym przez pandemię koronawirusa SARS COVID. Porozumienie to można uznać za przełomowe bowiem do tej pory Niemcy stanowczo sprzeciwiały się inicjatywie Macrona.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Jak podaje portal niemieckiego nadawcy Deutsche Welle, Merkel i Macron uzgodnili wspólne poparcie dla programu unijnego obliczonego na stymulowanie gospodarek państw członkowskich, które wpadły w recesje z powodu blokady w czasie kwarantanny. Łączna wartość programu ma wynieść aż pół biliona euro. Środki tej wielkość mogą być uzyskane tylko na rynkach finansowych. Porozumienia zakłada więc, że to Komisja Europejska będzie mogła podjąć decyzję o operacjach finansowych. Zaciągnięte długi, na przykład w postaci emisji papierów dłużnych, byłyby następnie spłacane z budżetu UE.

Angela Merkel zastrzegła, że to wyjątkowy środek – „Koronakryzys wymaga nadzwyczajnego, jednorazowego, wyjątkowego wysiłku” – zacytował portal DW. To i tak ustępstwo szefowej niemieckiego rządu. Jeszcze w kwietniu na szczycie Unii Europejskiej choć rozmawiano o pakiecie antykryzysowym rządu 1-2 bln euro to jednak kraje takie jak Niemcy, Holandia czy Austria stanowczo odrzucały możliwość pozyskiwania ich poprzez wspólne zadłużanie się na poziomie UE. Postulat taki obok Francji, zdecydowanie popierały także Włochy i Hiszpania, czyli państwa najbardziej dotknięte przez pandemię koronawirusa i już przed nią mające wysoki poziom zadłużenia publicznego.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen chce przedstawić plan działań antykryzysowych UE do 27 maja bieżącego roku. Prace nad nim trwają jednocześnie z negocjacjami w sprawie budżetu Unii na kolejne siedem lat.

dw.com/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz