Prezydent Francji Emmanuel Macron oświadczył, że “jego kraj nie jest zainteresowany zarabianiem pieniędzy” dla ukraińskiego oligarchy. Chodzi o największego ukraińskiego eksportera mięsa drobiowego, MHP.

Największy ukraiński producent i eksporter mięsa drobiowego MHP od tygodni znajduje się “na celowniku” francuskich rolników i polityków – zwracał uwagę portal Politico we wtorkowym artykule. Oskarżają oni agroholding o zalanie europejskiego rynku tanim, ukraińskim drobiem.

“Byłem zszokowany tym, jak można wskazać MHP jako przeciwną rolnikom i Unii Europejskiej” – stwierdził dyrektor wykonawczy holdingu John Rich w rozmowie z Politico.

Jego zdaniem, “ukraiński sektor spożywczy jest błędnie przedstawiany albo jako barbarzyńca u bramy, albo jako lis w kurniku”.

“Emmanuel Macron wycelował palcem w założyciela MHP Jurija Kosiuka, twierdząc, że Unia Europejska wzbogaca go kosztem europejskich rolników” – pisze Politico.

Jak przypomina portal, podczas konferencji prasowej po szczycie UE w Brukseli na początku tego miesiąca, francuski prezydent Emmanuel Macron oświadczył: “Nie jesteśmy zainteresowani zarabianiem pieniędzy dla tego człowieka. To nie pomaga Ukrainie”.

Przeczytaj: Po przyjęciu do UE ukraińscy rolnicy mogą otrzymać 3 razy więcej niż polscy

Politico przypomina, że francuscy rolnicy regularnie skarżą się na nieuczciwą konkurencję z Ukrainy. Tymczasem ukraińska firma twierdzi, że to “kampania dezinformacyjna”.

Dyrektor wykonawczy firmy stwierdza natomiast, że liczył na “więcej solidarności”. Zdaniem Richa, Australijczyka, który mieszka na co dzień na Cyprze, gdzie zarejestrowany jest holding, ukraińscy eksporterzy nie są winni nieszczęść europejskich rolników.

Dane UE wskazują, że import ukraińskiego mięsa drobiowego do Unii wzrósł o 47 procent w latach 2022–2023.

Zobacz także: Protesty rolników w całym kraju. Protestujący zablokowali tory i wysypali ukraińskie zboże z wagonów

politico.eu / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply