Zgodnie z zaleceniem strony białoruskiej ambasador Unii Europejskiej na Białorusi Dirk Schuebel udał się do Brukseli na konsultacje.

Najwyższy przedstawiciel UE na Białorusi poinformował w środę na Facebooku, że opuścił Białoruś i udał się na konsultacje. “Wyjechałem dziś z Białorusi na +konsultacje+ w Brukseli, o co poprosiło mnie białoruskie MSZ i tym samym podzieliłem los moich polskich, litewskich i łotewskich kolegów” – napisał Dirk Schuebel nawiązując do opuszczenia Białorusi przez szefów ambasad Polski, Litwy i Łotwy w październiku ub. roku.

Schuebel przypomniał, że nowa ambasador USA na Białoruś “nie została nawet wpuszczona” do tego kraju.

Unijny dyplomata stwierdził, że obecna Białoruś nie jest tym samym krajem, do którego przyjeżdżał w 2019 roku. Wyraził przy tym nadzieję, że “Białorusini wytrwają i wyjdą z tego kryzysu silniejsi i bardziej niż kiedykolwiek chętni do budowania społeczeństwa wolnego, zamożnego, przyjaznego i bezpiecznego”.

Schuebel zapewnił, że z niecierpliwością czeka na możliwość powrotu na Białoruś. “W międzyczasie moje myśli pozostają również z każdym więźniem politycznym, każdą osobą uwięzioną i niesprawiedliwie potraktowaną, z członkami ich rodzin, z tymi, którzy stracili swoich bliskich w minionym burzliwym roku” – napisał Dirk Schuebel.

Jak podawaliśmy, w poniedziałek w odpowiedzi na bezprecedensowe wzmocnienie sankcji przez Unię Europejską białoruskie władze ogłosiły wstrzymanie uczestnictwa Białorusi w unijnym programie Partnerstwo Wschodnie i rozpoczęcie procedury zawieszenia umowy o readmisji z UE. Białoruś wezwała też do Mińska na konsultacje swojego ambasadora przy Unii Europejskiej. Jednocześnie zasugerowano, by do Brukseli na konsultacje pojechał przedstawiciel dyplomatyczny UE.

Odwołanie dyplomaty “na konsultacje” jest mniej łagodnym środkiem dyplomatycznym od uznania go za “persona non grata”.

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply