Putin obiecuje wsparcie dla Białorusi

Prezydent Rosji Władimir Putin obiecał w czwartek, że Rosja będzie wspierać Białoruś w obliczu unijnych sankcji.

Jak podaje agencja prasowa Interfax, Władimir Putin powiedział podczas sesji plenarnej VIII Forum Regionów Rosji i Białorusi, że Rosja będzie nadal udzielać pomocy Białorusi w obliczu „trudnej wewnętrznej sytuacji politycznej” w tym kraju oraz sankcji ze strony UE.

Kresowy Przegląd Tygodnia

Zgoda RODO: Wyrażam zgodę na wykorzystywanie przez FUNDACJA KOMPANIA KRESOWA, ul. Gen. Władysława Sikorskiego 166 / 0.03, 18-400 Łomża moich danych osobowych przesłanych w niniejszym formularzu w celu otrzymywania informacji drogą elektroniczną.
Możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie, klikając link w stopce naszych e-maili.

„Będziemy nadal udzielać wszechstronnej pomocy bratniemu narodowi białoruskiemu w obecnej, nie najprostszej wewnętrznej sytuacji politycznej na Białorusi, w obliczu nieustannych nacisków politycznych i sankcji, uporczywych zewnętrznych prób destabilizacji sytuacji” – powiedział Putin, który w sesji plenarnej VIII Forum Regionów Rosji i Białorusi wziął udział za pomocą łącza wideo.

Putin obiecał, że Rosja będzie nadal wspierać Białoruś „w sprzeciwianiu się sankcyjnym ograniczeniom nałożonym niedawno przez Unię Europejską”.

Putin twierdził, że zakaz eksportu szeregu towarów do krajów UE z Białorusi „szkodzi interesom biznesu i zwykłym ludziom”. Jak zaznaczał, mówił nie tylko o zwykłych Białorusinach, ale także o zwykłych obywatelach krajów UE.

Aleksandr Łukaszenko zapewniał, że Białoruś wzorem Rosji wykorzysta zachodnie sankcje do wzmocnienia niezależności swojej gospodarki i wzmocnienia współpracy z Rosją. Związek Białorusi i Rosji nazwał „wartością, którą należy zachować, wzmocnić i przekazać przyszłym pokoleniom”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

W ubiegły czwartek Rada UE bezprecedensowo wzmocniła sankcje wobec Białorusi. Uderzają one m.in. w białoruski sektor naftowy i chemiczny. Nowe sankcje zostały nałożone w odpowiedzi na eskalację represji i łamania praw człowieka na Białorusi oraz zmuszenie do lądowania w Mińsku samolotu Ryanair i związane z tym zatrzymanie Ramana Pratasewicza i Sofiji Sapiegi.

Kresy.pl / interfax.ru / belta.by / belta.by

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz