Wyznaczona na ambasador USA na Białorusi Julie Fisher nie pojedzie do Mińska, lecz będzie rezydować na Litwie.

Wiceminister spraw zagranicznych Litwy Mantas Adomenas podał, że władze USA złożyły w poniedziałek wniosek o to aby Fisher mogła rezydować w Wilnie, jak podał portal Tut.by. “Był taki  oficjalny wniosek USA do rządu Republiki Litewskiej z prośbą by akredytować ambasadora [nominowanego na Białoruś] na Litwie” – zacytował wypowiedź Adomenasa białoruski portal.

Jak zadeklarował wiceszef litewskiej dyplomacji jego rząd “jeszcze nie sformułował oficjalnej zgody”, ale zasugerował, że zostanie ona udzielona. “To nas bardzo cieszy” – zadeklarował Adomenas.

Informację o tego rodzaju wniosku potwierdziła już ambasada USA w Wilnie. Fisher “będzie kontynuować współdziałanie z Białorusinami za granicą [Białorusi], w tym z liderami ruchu protestacyjnego, studentami i innymi członkami społeczeństwa obywatelskiego żeby wyrazić nasze poparcie. Będzie kontynuować także ścisłą współpracę z naszymi sojusznikami i partnerami w Europie” – Tut.by zacytował za agencją BNS.

Fisher już wcześniej poinformowała, że nie otrzymała wizy od władz Białorusi. W najnowszym oświadczeniu amerykańskiej ambasady w Wilnie napisano, że wiz nie otrzymało jeszcze pięciu amerykańskich dyplomatów, którzy mieli wyjechać na placówkę w Mińsku.

 

W 2008 roku po nałożeniu przez USA sankcji na białoruski koncern „Biełnieftiechim” Białoruś wezwała do kraju na konsultacje swojego ambasadora w USA a Mińsk pod naciskiem strony białoruskiej opuściła amerykańska ambasador. Od tego czasu przedstawicielstwa dyplomatyczne obu państw działały na poziomie charge d’affaires. Liczba amerykańskich dyplomatów w Mińsku została zmniejszona z 35 do 5. W 2014 roku Białoruś pozwoliła na przebywanie w Mińsku 6 amerykańskich dyplomatów a w marcu 2019 roku zniosła te ograniczenia.

O zamiarze podniesienia rangi stosunków dyplomatycznych obu krajów do poziomu ambasadorów poinformowano oficjalnie we wrześniu 2019 roku przy okazji wizyty w Mińsku zastępca sekretarza stanu USA ds. politycznych Davida Hale’a. Amerykański dyplomata został przyjęty wówczas przez Aleksandra Łukaszenkę.

Jak pisaliśmy, jeszcze w lipcu ubiegłego roku prezydent Aleksandr Łukaszenko mianował nowego ambasadora Białorusi w USA. Został nim dotychczasowy wiceminister spraw zagranicznych Oleg Krawczenko, który w 2007 roku był radcą ambasady Białorusi w USA, a od 2008 do 2014 roku charge d’affaires Białorusi w Stanach Zjednoczonych. W tym samym roku władze USA nominowały Fisher. Jednak relacje między dwoma państwami znacznie pogorszyły się po ubiegłorocznych wyborach prezydenckich na Białorusi.

tut.by/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply