Rosja wydala 45 polskich dyplomatów

Rosyjskie MSZ poinformowało o wydaleniu z Rosji 45 polskich dyplomatów. To krok odwetowy za wcześniejsze wydalenie z Polski takiej samej liczby Rosjan z dyplomatycznym paszportem.

Jak podała w piątek agencja TASS, powołując się na komunikat rosyjskiego MSZ, Moskwa uznała za personae non gratae 45 polskich dyplomatów. Są to pracownicy ambasady RP w Moskwie oraz konsulatów generalnych w Irkucku, Kaliningradzie i Petersburgu. Dano im pięć dni na opuszczenie Rosji.

„W odpowiedzi na nieprzyjazne działania Polski w sprawie wydalenia rosyjskich dyplomatów, opierając się na zasadzie wzajemności, 45 pracowników ambasady RP oraz konsulatów generalnych RP w Irkucku, Kaliningradzie i Petersburgu uznano za personae non gratae. Są zobowiązani opuścić terytorium Federacji Rosyjskiej do końca dnia 13 kwietnia.

Notę w tej sprawie przekazano ambasadorowi RP Krzysztofowi Krajewskiemu, którego wezwano w piątek do rosyjskiego MSZ. Polskiemu dyplomacie przekazano „zdecydowany protest” w związku z wydaleniem rosyjskich dyplomatów.

„Ambasadorowi oświadczono, że traktujemy taki krok jako potwierdzenie świadomego dążenia Warszawy do ostatecznego zniszczenia stosunków dwustronnych. Odpowiedzialność za to w całości spoczywa na stronie polskiej” – przekazało w komunikacie MSZ Rosji.

Rzecznik polskiego MSZ Łukasz Jasina powiedział portalowi Interia, że strona polska spodziewała się takiej decyzji Rosji. Według niego Rosję opuści „zdecydowana większość” polskiego personelu. Ambasador Krajewski nie znalazł się wśród osób uznanych za osoby niepożądane i pozostanie na placówce.

Jak informowaliśmy, Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zidentyfikowała 45 Rosjan, którzy korzystali w Polsce ze statusu dyplomatycznego, jako oficerów rosyjskich służb specjalnych lub osoby z nimi powiązane, i wnioskowała o ich wydalenie. 23 marca polskie MSZ przekazało ambasadorowi Rosji w Polsce Siergiejowi Andriejewowi notę o wydaleniu 45 pracowników ambasady Rosji i rosyjskiej misji handlowej. Rosjanie opuścili Polskę 28 marca.

Kresy.pl / tass.ru / polsatnews.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz