Antypolski napis w Hostomlu [+FOTO]

W jednym ze zniszczonych budynków w Hostomlu pod Kijowem odnaleziono cytat z antypolskiej książki Nikołaja Gogola “Taras Bulba”. Portal Interia twierdzi, że pozostawili go Rosjanie.

W mediach społecznościowych pojawiło się zdjęcie przedstawiające jeden ze zniszczonych w wyniku działań wojennych budynków w podkijowskim Hostomlu – napisał w piątek portal Interia. Na ścianie wewnątrz budynku widać napis po rosyjsku wykonany sprejem: “No i co, synku, pomogły ci te Lachy?”.

Według portalu Interia pozostawili go rosyjscy żołnierze.

Napis jest cytatem z powieści XIX-wiecznego rosyjskiego pisarza Nikołaja Gogola (uważanego przez Ukraińców za zrusyfikowanego Ukraińca) “Taras Bulba”, uważanej za antypolską i antysemicką. W powieści słowa “No i co, synku, pomogły ci twoje Lachy?” wypowiada główny bohater, kozak Taras Bulba, do swojego syna Andrija. Bulba po tych słowach zabija Andrija za to, że ten uznał się za Polaka i “sprzedał wiarę i swoich”.

Postać Bulby zabijającego swojego syna-Polaka, podobnie jak bohater “Hajdamaków” Tarasa Szewczenki, Iwan Gonta, który również dokonał dzieciobójstwa, znalazła miejsce w propagandzie Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów jako przykład “najwyższego” poświęcenia dla narodu. Literackie obrazy ukraińskiego rodzica zabijającego swoje polskie dzieci ukraińscy nacjonaliści wykorzystywali do agitacji przeciwko Polakom w polsko-ukraińskich rodzinach mieszanych, co skutkowało morderstwami w obrębie tych rodzin dokonywanymi przez ich ukraińskich członków.

CZYTAJ TAKŻE: MSZ Rosji odsyła Ukraińców do twórczości Mykoły Gogola, który pisał o Noworosji

Kresy.pl / interia.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply