45 wydalonych rosyjskich dyplomatów opuściło Polskę

Ambasador Rosji w Polsce Siergiej Andriejew ogłosił w poniedziałek, że 45 rosyjskich dyplomatów wydalonych przez Polskę opuściło kraj, poinformowała agencja prasowa Reuters.

Jak podała agencja prasowa Reuters, Ambasador Rosji w Polsce Siergiej Andriejew powiedział w poniedziałek, że 45 rosyjskich dyplomatów wydalonych przez Polskę opuściło kraj.

Jak informowaliśmy, Rosjanie nie wykluczają zamknięcia ambasady w Warszawie. Możliwość taką dopuścił ambasador Rosji w Polsce Siergiej Andriejew wypowiadając się dla Władimira Sołowiowa. „Prawdopodobnie nie dojdzie do zerwania stosunków. Może będziemy zmuszeni na jakiś czas zamknąć tu ambasadę. Oczywiście w tym przypadku Polacy również będą musieli zamknąć swoją ambasadę w Moskwie” – słowa Andriejewa przytoczył za rosyjskimi mediami portal Interia.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

3802.49 PLN    (17.28%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Portal przypomniał, że wypowiedź Andriejewa padła w kontekście decyzji władz Polski o wydaleniu 45 pracowników rosyjskiego przedstawicielstwa dyplomatycznego pod zarzutem uprawiania działalności szpiegowskiej, sprzecznej z konwencją dyplomatyczną. Rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP Łukasz Jasina stwierdził, że stwarzali oni zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego.

Dostałem notę polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych o wydaleniu 45 naszych pracowników ambasady i misji handlowej – oświadczył w środę ambasador Rosji w Polsce Siergiej Andriejew. Podkreślił, że zostaje w kraju, a ambasada będzie nadal działała. „My mamy prawo do własnych działań” – powiedział. Zapytany, czy Federacja Rosyjska zdecyduje się na działania odwetowe, odpowiedział: „na pewno” – cytuje portal Interia.

My odpowiemy na zasadzie wzajemności. My cenimy bardzo wysoko naszych dyplomatów. Wydaje się, że strona polska nie zgodzi się na zastąpienie tych osób w obecnych warunkach – oświadczył w środę Andriejew po spotkaniu w MSZ, gdzie został wezwany. „Dostałem notę polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych o wydaleniu 45 naszych pracowników ambasady i misji handlowej” – powiedział.

Informowaliśmy, że Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zidentyfikowała 45 osób – oficerów rosyjskich służb specjalnych i osób z nimi powiązanych, korzystających w Polsce ze statusu dyplomatycznego. Szef ABW zawnioskował w środę o ich wydalenie z terytorium RP.

Podkreślono, że oficerowie rosyjskich służb specjalnych, wykorzystując status dyplomaty do prowadzenia działalności wywiadowczej, naruszają polskie prawo i postanowienia Konwencji Wiedeńskiej.

Kresy.pl/Reuters

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz