USA i Białoruś po 11 latach przerwy wymienią się ambasadorami

USA i Białoruś podjęły decyzję o przywróceniu ambasadorów w swoich placówkach dyplomatycznych. – pisze agencja Biełta.

O podniesieniu rangi stosunków dyplomatycznych obu krajów poinformował we wtorek goszczący w Mińsku zastępca sekretarza stanu USA ds. politycznych David Hale. Amerykański dyplomata został przyjęty przez prezydenta Białorusi Aleksandra Łukaszenkę.

„Chciałbym przekazać pozdrowienia od sekretarza stanu, który poprosił mnie, abym był obecny podczas ważnego momentu historycznego w naszych stosunkach dwustronnych. Po naszym spotkaniu ogłosimy, że po tylu latach bez ambasadorów wymienimy się ambasadorami” – powiedział Hale.

Jak twierdził wiceszef amerykańskiej dyplomacji polepszenie stosunków między USA a Białorusią jest skutkiem kroków podjętych przez Białoruś i osobiście przez Łukaszenkę, m.in. “większej różnorodności w zarówno w sprawach wewnętrznych, jak i w relacjach ze światem zewnętrznym”. Hale zapewniał, że USA popierają taki kierunek zmian i zrobią wszystko, co możliwe, by Białorusi w tym pomóc. Jednocześnie przekonywał, że USA nie robią tego, by konkurować z żadnym innym krajem, a w celu pełnego wykorzystania potencjału stosunków dwustronnych. “A także dlatego, że ten region jest nam bardzo drogi i uważnie odnosimy się do zagrożeń bezpieczeństwa. Również dlatego, że bardzo mocno popieramy suwerenność i niezależność Białorusi” – dodawał Hale.

Białoruski prezydent “z przyjemnością” zauważył, że “USA w końcu zwróciły uwagę nie tylko na całą Europę, ale także na Białoruś”. Zainteresowanie USA regionem nazwał “dającym nadzieję”.

Łukaszenko nazwał “nienormalną sytuacją” tak długie utrzymywanie niskiej rangi stosunków między oboma państwami. „Zrobimy wszystko, aby nasze relacje się rozwijały” – zapowiadał białoruski przywódca.

Jak przypomniał białoruski portal Nasza Niwa, w 2008 roku po nałożeniu przez USA sankcji na białoruski koncern “Biełnieftiechim” Białoruś wezwała do kraju na konsultacje swojego ambasadora w USA a Mińsk pod naciskiem strony białoruskiej opuściła amerykańska ambasador. Liczba amerykańskich dyplomatów w Mińsku została zmniejszona z 35 do 5. Przedstawicielstwa dyplomatyczne działały na poziomie charge d’affaires. W 2014 roku Białoruś pozwoliła na przebywanie w Mińsku 6 amerykańskich dyplomatów a w marcu tego roku zniosła te ograniczenia.

CZYTAJ TAKŻE: Łukaszenko spotkał się z Boltonem

Kresy.pl / belta.by / president.gov.by / nn.by / tvn24.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply