Według relacji byłej szefowej Narodowego Banku Ukrainy Wałerii Hontarewej, jej wakacyjny dom pod Kijowem spłonął ubiegłej nocy w wyniku podpalenia. Policja wszczęła śledztwo.

Jak informują ukraińskie media, w nocy 17 września br. podpalono dom byłej szefowej Narodowego Banku Ukrainy, Wałerii Hontarewej, położony we wsi Horenyczi w obwodzie kijowskim. Od maja tego roku dacza była miejscem wypoczynku dla jej rodziny. Budynek spłonął, nikt nie został ranny.

„Nasz dom pod Kijowem, we wsi Horenyczi spłonął” – powiedziała Hontarewa w rozmowie agencją Interfax – Ukraina. Dodała, że pożar miał spowodował tzw. koktajl Mołotowa, który ktoś rzucił przez płot, a dom spłonął doszczętnie, a strażakom nie udało się opanować ognia. „To już całkowite i ostateczne bezhołowie! Nie wiem gdzie się zgłosić. Terror trwa!”

Szef MSW Ukrainy Arsen Awakow potępił podpalenie, nazywając je „nieakceptowalną manifestacją presji przestępczej”. Zwrócił też uwagę, że doszło do tego w czasie, gdy na Ukrainie trwa wizyta delegacji Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Awakow powiedział, że ten, kto w takich okolicznościach dopuścił się takiego czynu, jest „wrogiem szkodzącym własnemu państwu”.

Głos w sprawie zabrał też prezydent Wołodymyr Zełenski, który określił podpalenie mianem „prowokacji” i wyraził oczekiwanie, że służby potraktują to priorytetowo i szybko znajdą sprawcę.

Ukraińska policja wszczęła śledztwo ws. podpalenia i celowego zniszczenia mienia, za co grozi od 3 do 10 lat więzienia. Policjanci szukają mężczyzny, który o 3 w nocy przeskakiwał przez ogrodzenie – zarejestrowały go kamery ochrony, a także ochroniarz, który pełnił tej nocy dyżur.

W ukraińskich mediach pojawiły się sugestie, że Hontarewa mogła sama zlecić podpalenie swojego domu wakacyjnego. Również powiązany z Zełenskim oligarcha Ihor Kołomojski sugerował, że może ona skorzystać na podpaleniu. Jego zdaniem, po takim incydencie ewentualna ekstradycja byłej szefowej NBU z Wielkiej Brytanii na Ukrainę wydaje się mało prawdopodobna. Policja podała, że rozważa wszelkie możliwe wersje. Jedną z nich jest też zwarcie instalacji elektrycznej.

Przypomnijmy, że Hontarewa była szefową ukraińskiego banku centralnego od czerwca 2014 do marca 2018 roku. Z końcem lipca br. wszczęto śledztwo ws. możliwości nadużycia przez nią urzędu w celu osiągnięcia nielegalnej korzyści. Chodzi o regulacje NBU wprowadzone w styczniu 2016 roku, dotyczące polityki monetarnej i dewizowej banku. Zdaniem śledczych zebrane materiały dają podstawy, by wezwać ją na przesłuchanie w charakterze świadka. W ciągu sierpnia, Hontarewa była dwukrotnie wzywana na przesłuchanie – oba wezwania zignorowała, nie podając wyjaśnienia. 12 września śledczy przeszukali mieszkanie jej rodziny w Kijowie, w którym jest zameldowana.

Czytaj także: Ukraińskie media: oficjele powiązani z Poroszenką podejrzani o udział w praniu pieniędzy

Pod koniec sierpnia Honatrewa została potrącona w Londynie przez samochód. Twierdziła, że służby sprawdzają, czy był to jedynie wypadek, czy – jak mówiła – jej przeciwnicy przeszli od gróźb werbalnych do realnych działań. Obecnie przebywa w londyńskim szpitalu na leczeniu po wypadku. Sprawca potrącenia zbiegł, jest wciąż poszukiwany przez brytyjską policję.

Na początku września samochód synowej byłej szefowej NBU został oblany benzyną i podpalony.

Interfax / 112.ua / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply