Partia komika Zełeńskiego liderem w sondażu przedwyborczym na Ukrainie

Po raz pierwszy partia ukraińskiego aktora i showmana Sługa Narodu zajęła pierwsze miejsce w sondażu przedwyborczym na Ukrainie, wyprzedzając Batkiwszczynę Julii Tymoszenko i Blok Petra Poroszenki.

Przedwyborcze notowania Wołodymyra Zełenskiego, ukraińskiego aktora i showmana, kandydata na prezydenta Ukrainy, w ostatnim czasie cały czas rosną. Jak informowaliśmy wcześniej, w sondażu przeprowadzonym przez Kijowski Międzynarodowy Instytut Socjologii (KMIS) z poparciem 27 proc. wyborców stał się liderem wyścigu do fotela prezydenta Ukrainy. Teraz KMIS/KIIS podał, że na prowadzeniu znalazła się jego partia, „Sługa Narodu”.

Według najnowszego sondażu, gdyby wybory parlamentarne na Ukrainie odbywały się obecnie, partia Sługa Narodu mogłaby liczyć na głos 24,6 proc. wyborców, którzy deklarują udział w głosowaniu i wiedzą, na kogo oddadzą swoje głosy.

Drugie miejsce zajęła partia Batkiwszczyna Julii Tymoszenko (18 proc.), która dotychczas była wyraźnym liderem sondaży. Poparcie dla trzeciej w kolejności partii, Bloku Petra Poroszenki, wyniosło 14,2 proc.

Sondaż pokazuje też wyraźny wzrost notowań Platformy Opozycyjnej – Za Życiem Wadyma Rabinowicza (wcześniej partia Za Życiem), centrolewicowego ugrupowania opozycyjnego względem obozu pomajdanowego, opowiadającego się m.in. za głęboką decentralizacją i pozablokowym statusem Ukrainy, uważanego przez część komentatorów za przynajmniej umiarkowanie prorosyjskie. Zdobyło ono poparcie 10,3 proc. ankietowanych.

Dalsze miejsca zajęły Partia Radykalna Ołeha Laszki (6,3 proc.) i konserwatywno-liberalna, prounijna Pozycja Obywatelska Anatolija Hrycenki (6,2 proc.).

Pozostałe partie nie uzyskały poparcia większego niż 4 proc. Samopomoc mera Lwowa Andrija Sadowego uzyskało poparcie zaledwie 3,7 proc. badanych, a uważana za prorosyjską partia Nasi – 2,9 proc. Wyraźnie spadły notowania Bloku Opozycyjnego (obecnie 2,3 proc.), dotąd głównego ugrupowania opozycyjnego względem obozu EuroMajdanu, prawdopodobnie w związku ze wzrostem notowań Platformy Opozycyjnej. Poza tym, neobanderowska Swoboda może liczyć na 1,8 proc. głosów, a Ukrop na 1,4 proc.

W ogólnym zestawieniu, Sługa Narodu ma poparcia 13,8 proc. respondentów, Batkiwszczyna 10,1 proc., a Blok Poroszenki – 7,9 proc. Co ważne, blisko co trzeci ukraiński ankietowany (32,4 proc.) nie wskazał partii, na którą oddałby swój głos.

Badanie przeprowadzono w dniach 31 stycznia-10 lutego w formie wywiadu bezpośredniego na próbie 2007 osób w wieku od 18 lat. Błąd statystyczny nie powinien, zdaniem autorów, przekraczać 3,3 proc.

Dla porównania, w listopadzie ub. roku na pierwszą w rankingu przedwyborczym Batkiwszczynę chciało głosować 21,7 proc. zadeklarowanych ukraińskich wyborców. „Sługa Narodu” mogła liczyć na 11,4 proc., konserwatywno-liberalna i prounijna Pozycja Obywatelska Anatolija Hrycenki na 9,8 proc., Blok Opozycyjny na 9,2 proc., a współrządzący obecnie Blok Petra Poroszenki „Solidarność” tylko na 8,1 proc. Do ukraińskiego parlamentu dostałaby się także Partia Radykalna Ołeha Laszki (7 proc.). Tuż poniżej progu wyborczego znalazły się: partia „Nasi” (4,9 proc.), Samopomoc (4,4 proc.). „Za Życiem” odnotowało poparcie 4,1 proc., UKROP związany z oligarchą Igorem Kołomojskim 3,6 proc., a stricte neobanderowska Swoboda – 3 proc.

Przypomnijmy, że po raz pierwszy sam Zełenski wyszedł na prowadzenie w styczniowym sondażu przeprowadzonym przez centrum „Socis”, Kijowski Międzynarodowy Instytut Socjologii oraz Centrum Razumkowa na nadzwyczaj dużej próbie 11 tys. obywateli Ukrainy ze wszystkich regionów. Głosować chciało na niego 23 proc. ankietowanych.

Jak pisaliśmy, Wołodymyr Zełenski, z wykształcenia prawnik, to ukraiński showman, aktor komediowy i celebryta, były uczestnik ukraińskiej edycji „Tańca z Gwiazdami”. Dużą popularność przyniosła mu rola w serialu komediowym „Sługa Narodu” z 2015 roku. Grał w nim sprzeciwiającego się korupcji nauczyciela, który został wybrany prezydentem Ukrainy. Serial był na Ukrainie bardzo popularny, a sam Zełenski zyskał status gwiazdy i niezwykłą popularność. Na fali tej popularności, wiosną 2018 roku założono partię „Sługa Narodu”, której twarzą jest Zełenski, choć liderem ugrupowania jest Iwan Bakanow, prawnik grupy komediowej Kwartał 95, z której wywodzi się kandydat na prezydenta Ukrainy. Choć początkowo miała ona raczej satyryczny charakter, stopniowo zyskiwała coraz większe poparcie w sondażach, a sam Zełenski zaczął być umieszczany w rankingach opinii publicznej jako potencjalny kandydat w wyborach prezydenckich.

W kwestii programu politycznego, Zelenski jest zwolennikiem EuroMajdanu i zdecydowanej walki z korupcją. Odnośnie konfliktu w Donbasie opowiada się za jego zakończeniem w drodze porozumienia z Rosją, z pominięciem separatystów. Nie wykluczał, że jako prezydent zarządziłby przeprowadzenie referendum w tej sprawie.

Unian / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply