Łukaszenko spotkał się z Boltonem

Doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego John Bolton został przyjęty w Mińsku przez prezydenta Białorusi Aleksandra Łukaszenkę. Ich spotkanie trwało ponad 2,5 godziny. – podaje agencja Biełta.

Witając amerykańskiego gościa Łukaszenko zaproponował omówienie, „także po przyjacielsku”, wszystkich kwestii stosunków dwustronnych.

„Niech one [omawiane kwestie – red.] będą nieprzyjemne dla Białorusi, ale powinien pan je zidentyfikować” – mówił białoruski prezydent do Boltona. „Ja także otwarcie i szczerze określę te kwestie, które uważam za konieczne dla naszej dalszej współpracy, w tym takie, które być może będą nie bardzo przyjemne dla USA. Pozwoli nam to stworzyć bazę relacji na przyszłość, która powinna być między nami” – powiedział Łukaszenko.

Białoruski prezydent określił wizytę Boltona na Białorusi mianem „historycznej”, stwierdzając, że od dawna tak wysoki przedstawiciel USA nie odwiedzał jego kraju. Jak dodał, przed wizytą Boltona Białoruś odwiedziło „wielu ekspertów i specjalistów z USA”, z którymi spotykał się osobiście. Według Łukaszenki wskazuje to, iż Białoruś i USA mają za sobą „pewną historię resetowania stosunków” i powinny „rozpocząć swoje relacje od nowa”.

John Bolton powiedział Łukaszence, że jego wizyta będzie „dobrą okazją do rozmowy na ważne tematy dotyczące bezpieczeństwa regionalnego, a także współpracy dwustronnej”. Jako tematy interesujące USA wskazał prawa człowieka i nierozprzestrzenianie broni. „Musimy być bardzo szczerzy w tych kwestiach. Myślę, że możemy znaleźć wspólny język” – mówił Bolton. Jak stwierdził, historia nie stoi w miejscu i od rozpadu ZSRR minęło dużo czasu. „Sytuacja geopolityczna uległa zmianie i zmienia się podczas naszej rozmowy. Dlatego istnieją kwestie regionalne i kwestie dotyczące krajów odległych geograficznie, które także mają wpływ na sytuację tutaj” – powiedział doradca prezydenta USA proponując Łukaszence wymianę opinii.

Jak podaje Biełta, zaplanowane na 45 minut rozmowy przedłużyły się do ponad 2,5 godziny. Po zakończeniu rozmów w rozszerzonym składzie Łukaszenko i Bolton rozmawiali przez ponad pół godziny w cztery oczy.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Przypomnijmy, że przed przyjazdem na Białoruś John Bolton odwiedził Ukrainę.

CZYTAJ TAKŻE: Łukaszenko: Amerykańska baza w Polsce oznacza rosyjską bazę na Białorusi

Kresy.pl / belta.by / tut.by
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz