Doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego John Bolton przybył we wtorek do Kijowa. W wypowiedzi dla Europejskiej Prawdy przestrzegł Ukrainę przed współpracą z Chinami.

O przybyciu Boltona do Kijowa poinformowała w medium społecznościowym ambasada USA w Kijowie. Amerykańskie przedstawicielstwo wyjaśniło, że wizyta Boltona podkreśla poparcie Stanów Zjednoczonych dla suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy oraz jej „euroatlantyckiej drogi”. Jak dodano, Bolton ma zamiar odbyć „produktywne spotkania” z przedstawicielami ukraińskich władz.

Już w czasie wizyty Bolton odpowiedział na pytanie Europejskiej Prawdy, czy USA mają zamiar zablokować sprzedaż ukraińskiego koncernu Motor Sicz – jednego z głównych producentów silników lotniczych – Chińczykom. Doradca Trumpa nie potwierdził tego, ale również nie zaprzeczył. „Planujemy rozmawiać o szeregu transakcji, nie chcę koncentrować się na jednej” – odpowiedział Bolton. Zdaniem EP amerykański gość miał na myśli „szereg transakcji” Ukrainy z Chinami.

Według Boltona wybór kontrahentów należy do Ukrainy, lecz być może dokona ona „lepszego wyboru, który będzie miał lepsze gospodarcze skutki dla jej obywateli”. Jednocześnie doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego ostrzegał Ukraińców przed przekazaniem wojskowych i wrażliwych technologii w ręce „przeciwników lub potencjalnych przeciwników”. Twierdził także, że amerykańska administracja informuje „partnerów i przyjaciół o zagrożeniach, jakie niosą chińskie inwestycje”.

Bolton odmówił odpowiedzi na pytanie o ewentualne konsekwencje niezastosowania się Ukrainy do amerykańskich rad, podkreślając, że nie chodzi o kary, ale o to, że takie umowy mogą zaszkodzić samej Ukrainie. Twierdził też, że Chińczycy zdobywają zagraniczne kontrakty poprzez korupcję. „Chińczycy nie boją się używać korupcji lub mówiąc wprost – łapówek, aby uzyskać rozwiązanie, którego pragną”. – mówił Bolton.

Według agencji Ukrinform Bolton spotkał się w Kijowie z sekretarzem Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy Ołeksandrem Danylukiem.

Jak podaje Europejska Prawda, powołując się na The Wall Street Journal, Bolton przybył do Kijowa z zamiarem przekonania ukraińskich władz do odrzucenia chińskiej oferty zakupu akcji Motor Siczy.

CZYTAJ TAKŻE: Foreign Policy: Bolton złoży wizytę na Białorusi

Kresy.pl / Europejska Prawda

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz