Wicemarszałek Sejmu Beata Mazurek uważa, że oświadczenie Departamentu Stanu USA ws. nowelizacji ustawy o IPN jest błędne.

Przypomnijmy, że w środę amerykański Departament Stanu opublikował oświadczenie, w którym czytamy: „Historia Holokaustu jest bolesna i złożona. Rozumiemy, że frazy takie, jak „polskie obozy śmierci” są niedokładne, wprowadzające w błąd i raniące. Obawiamy się jednak, że jeśli ten dokument wejdzie w życie, prawo to może poderwać wolność słowa i debaty akademickiej. Musimy wszyscy zwracać uwagę na to, by nie utrudnić dyskusji i komentarzy na temat Holokaustu. Wierzymy, że otwarta debata, badania i edukacja, są najlepszymi środkami powstrzymującymi niedokładne i raniące sformułowania”.

Departament Stanu wyraził również obawę „co do reperkusji, jakie ten dokument, o ile wejdzie w życie, może mieć dla strategicznego interesu Polski oraz jej relacji – włączając w to relacje ze Stanami Zjednoczonymi i Izraelem. Na wynikłych stąd podziałach, do jakich może dojść wśród naszych sojuszników, skorzystać mogą wyłącznie nasi rywale”.

Beata Mazurek odpowiedziała na to oświadczenie na Twitterze, potwierdzając stanowisko polskiego MSZ.

Kresy.pl / Twitter

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz